Znowu mowa o Auschwitz jako o „polskim obozie”. Tym razem w Hiszpanii

Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz (fot. Scott Barbour/Getty Images)

Ambasada RP w Madrycie interweniowała w piątek w sprawie wywiadu z przedstawicielką regionalnych władz, w którym Auschwitz nazwano „polskim obozem koncentracyjnym”. Tekst pojawił się w dwóch baskijskich dziennikach – „Noticias de Alava” oraz „DEIA”.

Po interwencji PAP agencja Ansa usunęła termin „polski obóz zagłady”

„Polski obóz zagłady” – tak nazwano były hitlerowski obóz w Auschwitz w depeszy agencji Ansa w poniedziałek. Błąd ten pojawił się w zapowiedzi...

zobacz więcej

– W rozmowie telefonicznej z szefami obu redakcji wyraziliśmy nasz sprzeciw wobec zastosowania takiego sformułowania oraz wyjaśniliśmy kwestię wadliwych kodów pamięci. Placówka wystosowała również listy z oficjalnym protestem. W obu redakcjach wyrażono ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji oraz zobowiązano się dokonać stosownej korekty – wyjaśnił Dolata.

W środę regionalny dziennik „Noticias de Alava”, wychodzący w północnej Hiszpanii, nazwał Auschwitz „polskim obozem koncentracyjnym” w wywiadzie z szefową parlamentu prowincji Vizkaya w Kraju Basków, Aną Otadui Biteri. Rozmowa została również zamieszczona w innym baskijskim dzienniku – „DEIA”.

Autor tekstu zatytułowanego „Marzymy o zasadzeniu sadzonki Drzewa z Guerniki w Watykanie” we wstępie do rozmowy napisał o uroczystości zasadzenia sadzonki pochodzącej z Drzewa z Guerniki „na terenie polskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie – jak się szacuje – zginęło 1,1 mln osób, w większości Żydów”.

Przywracanie pamięci. Akcja GermanDeathCamps w Brukseli

W piątek wieczorem do Brukseli dotarł samochód z banerem walczącym z hasłem „polskie obozy koncentracyjne”. Belgia to kolejny kraj, po Niemczech a...

zobacz więcej

„Oddać cześć Baskom”

Otadui Biteri wyjaśniła w rozmowie, że wyjazd do Auschwitz, podczas którego władzom Kraju Basków towarzyszyła 300-osobowa grupa młodzieży, ma na celu upamiętnienie 80. rocznicy nalotu na miasto Guernica w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Dodała, że wizyta służy też m.in. oddaniu czci setkom Basków, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych, w tym w Auschwitz.

W czwartek przedstawiciele Kraju Basków posadzili w parku na oświęcimskim Zasolu sadzonkę Drzewa z Guerniki. Prezydent tego regionu Hiszpanii Inigo Urkullu Renteria ocenił podczas uroczystości, że drzewo to symbolizuje przede wszystkim ludzką godność, którą należy chronić i szanować.

Drzewo z Guerniki jest dębem symbolizującym wolności baskijskie. Rośnie w centrum miasta, na które 26 kwietnia 1937 roku niemieckie samoloty zrzuciły ponad 30 tys. bomb burzących i zapalających. Choć dokładna liczba ofiar jest nieznana, historycy szacują, że śmierć mogło ponieść tam wówczas około 1,6 tys. osób. Miasto zostało zniszczone w 70 proc.

źródło:

Zobacz więcej