Skandal w Gdańsku. Zniszczono pamiątkową tablicę „Inki”

aktualizacja: 12:57 wyślijdrukuj
Pomnik został odsłonięty w sierpniu 2015 r. (fot. arch.PAP/Piotr Pędziszewski/tt/Danuta Sikora)

Tablica przy pomniku upamiętniającym postać legendarnej sanitariuszki Armii Krajowej Danuty „Inki” Siedzikówny została zdewastowana. Monument stoi na gdańskiej Oruni, przy ul. Gościnnej.

Policjanci przyjęli w piątek rano zawiadomienie, że ktoś dokonał zniszczeń na ul. Gościnnej. Wandale połamali tablicę, na której przedstawiono biografię sanitariuszki.

Policjanci nie podają żadnych szczegółów na temat prowadzonych czynności. Pomnik „Inki” w Gdańsku został odsłonięty w sierpniu 2015 roku.

Budowa monumentu była inicjatywą społeczną, którą pomógł sfinansować arcybiskup Sławoj Głódź. W całą akcję mocno zaangażowali się księża salezjanie, a także politycy PiS.
Danuta Siedzikówna, ps. Inka, urodziła się 3 września 1928 r. W wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne, służyła m.in. w wileńskiej AK u majora Szendzielarza „Łupaszki”. W czerwcu 1946 r. została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne. Aresztowało ją UB. Po ciężkim śledztwie została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.

Wybrane dla Ciebie