Zatrzymano podejrzanego o zamach na piłkarzy BVB z Dortmundu

aktualizacja: 19:02 wyślijdrukuj
fot
Zatrzymanemu zarzuca się m.in próbę dokonania morderstwa (fot.Reuters/Kai Pfaffenbach Livepic)

Sędzia Trybunału Federalnego wydał nakaz aresztowania zatrzymanego tego dnia rano mężczyzny, który jest podejrzany o dokonanie 10 dni temu zamachu na piłkarzy BVB w Dortmundzie - poinformowała Prokuratura Federalna w Karlsruhe. Podejrzany liczył na zysk spowodowany spadkiem wartości akcji Borussi Dortmund.

28-letni Siergiej W., posiadający obywatelstwo niemieckie i rosyjskie, został w godzinach porannych tymczasowo aresztowany w okolicach Tybingi, na terenie kraju związkowego Badenia-Wirtembergia w zachodniej części Niemiec. Zatrzymania dokonał oddział antyterrorystów.

Prokuratura Federalna poinformowała, że zatrzymanemu Siergiejowi W. zarzuca się próbę dokonania morderstwa, doprowadzenie do eksplozji ładunku wybuchowego oraz ciężkie uszkodzenie ciała.

11 kwietnia w pobliżu autokaru, którym zawodnicy BVB jechali na mecz Ligi Mistrzów z AS Monaco, eksplodowały trzy ładunki wybuchowe ukryte w krzakach przy drodze. Poważne obrażenia odniósł piłkarz Borussii Marco Bartra. Ranny został także eskortujący autokar policjant.

Pozostawione w pobliżu miejsca zamachu trzy listy o identycznej treści sugerowały islamsko-terrorystyczne podłoże czynu.
Spadek akcji

Z komunikatu Prokuratury Federalnej wynika, że zatrzymany zakupił w dniu zamachu opcje na akcje Borussii Dortmund, spekulując na ich spadek. Zdaniem prokuratury znaczny spadek kursu mógłby mieć miejsce w przypadku śmierci któregoś z piłkarzy.

Domniemany sprawca zamieszkał w hotelu, w którym przebywała drużyna BVB. Na własne życzenie otrzymał pokój, z którego mógł obserwować miejsce zamachu.

Wybrane dla Ciebie