„Nasz Dziennik”: na caracalach Polska mogła stracić miliardy

Polska zerwała kontrakt na dostawę Caracali dla armii (fot. Flickr/Airwolfhound)

Gdyby doszło zakupu wojskowych śmigłowców Caracal na warunkach wynegocjowanych przez rząd PO-PSL Polska straciłaby kilka miliardów złotych – przekonuje „Nasz Dziennik”. Takie wnioski płyną z analizy warunków kontraktu wynegocjowanego z koncernem Airbus Helicopters w porównaniu z umową, jaką ten producent zawarł z Brazylią.

Airbus zażąda odszkodowania za zerwane negocjacje w sprawie Caracali

Koncern Airbus Group wystąpi do Polski o odszkodowanie za „jednostronne zerwanie negocjacji bez porozumienia” w sprawie zakupu śmigłowców...

zobacz więcej

Gazeta zwraca uwagę, że brazylijskie siły zbrojne kupiły od Airbusa 50 śmigłowców Eurocopter EC725 Super Cougar, obecnie wytwarzanych pod nazwą H225M Caracal na znacznie bardziej korzystnych warunkach.

Francuzi chcieli początkowo otrzymać za te maszyny 2,5 mld euro (ponad 10 mld zł), ale ostatecznie Brazylijczycy wynegocjowali kwotę 1 mld 847 mln euro (czyli ok. 7,5-8 mld zł). Tymczasem rząd koalicji PO-PSL wynegocjował za 50 śmigłowców Caracal kwotę około 3 mld euro (13 mld zł).

Zmniejszyli zamówienie

Gazeta cytuje wiceministra obrony Bartosza Kownackiego, który przypomina, że poprzedni rząd zgodził się na zmniejszenie liczby zamawianych maszyn z 70 do 50 przy zachowaniu wartości kontraktu. – W Brazylii rząd wynegocjował niższą kwotę za zamawiane helikoptery, a w Polsce rząd PO-PSL wynegocjował niższą liczbę śmigłowców – mówi Kownacki.

Zdaniem dziennika, o fiasku kontraktu na dostawy śmigłowców H225M Caracal przesądził brak umowy offsetowej. Wartość offsetu dla Brazylii była wyższa niż w Polsce (przekraczała 100 proc. wartości kontraktu przy zastosowaniu tzw. mnożników offsetowych).

Cytowany przez „Nasz Dziennik” Kownacki twierdzi, że offset proponowany Polsce przez AH miał wartość 3 mld zł wobec kontraktu o wartości 13 mld zł.

źródło:
Zobacz więcej