
Polski element w kosmosie. Grupa polskich inżynierów skonstruuje kluczową część dla nowych wahadłowców Dream Chaser, które będą dostarczały zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dzięki członkostwu Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej, rodzime przedsiębiorstwa coraz częściej współpracują zarówno z NASA, jak i z ESA.
Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku – oświadczył dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret HP3...
zobacz więcej
Firma SENER Polska będzie uczestniczyć w budowie systemu dokowania dla wahadłowców. Wahadłowce przygotowuje amerykańska firma Sierra Nevada Corporation. System ma być gotowy w 2019 roku, pierwszy start wahadłowca z systemem planowany jest na rok 2022.
Two, one, zero
Sierra Nevada Corporation (SNC), to jedna z trzech firm, obok SpaceX i Boeinga, która podpisała z amerykańską agencją kosmiczną NASA umowę na regularne dostawy zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W kwietniu umowę ze Sierra Nevada Corporation na dostawę europejskiego systemu dokowania IBDM dla nowych wahadłowców Dream Chaser podpisały Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i konsorcjum pięciu firm z Europy – wśród nich SENER Polska.
Sierra Nevada Corporation jako jedyna ma zastosować tzw. koncepcję ulepszonego wahadłowca. Dream Chaser zdolny będzie do lądowania na każdym lotnisku, które jest w stanie przyjąć duży samolot. Pozostałe kapsuły umożliwiają lądowanie w oceanie przy wykorzystaniu ogromnych spadochronów.
Drużyna pierścienia
Amerykanie, którzy w lotach na Międzynarodową Stację Kosmiczną muszą korzystać ze statków rosyjskich, chcą mieć własny środek transportu. Poprosili Europejczyków o dostawę kluczowego elementu – pierścienia dokującego, który zapewni połączenie między wahadłowcem i stacją kosmiczną.
Polska wiertarka dryfowała po wszechświecie. Studenci i absolwenci Politechniki Wrocławskiej w ramach międzynarodowego eksperymentu testowali ją w...
zobacz więcejIBDM (International Berthing Docking Mechanism) to innowacyjny system dokowania oraz cumowania pojazdów kosmicznych, pozwalający na łączenie pojazdów o różnych wielkościach. Składa się z systemów umożliwiających m.in. przechwycenie i ustawienie pojazdów w odpowiedniej pozycji oraz zapewnienie szczelnego i sztywnego połączenia między pojazdami. Jako jeden z trzech mechanizmów na świecie jest kompatybilny z tzw. międzynarodowym standardem systemów dokowania – opracowanym przez agencje współpracujące przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.