Pedofilia i wykorzystywanie seksualne na misjach ONZ?

aktualizacja: 13:57 wyślijdrukuj
fot
Z wew. raportu ONZ wynika, że w trakcie misji na Haiti funkcjonowała siatka pedofilska (fot. Spencer Platt/Getty Images)

W ciągu ostatnich 12 lat odnotowano prawie 2 tys. zarzutów wykorzystywania seksualnego wobec uczestniczących w misjach pokojowych żołnierzy i pracowników ONZ – alarmuje w środę agencja Associated Press. Ponad 300 przypadków dotyczyło dzieci.

Śledztwo AP wykazało, że mimo skali problemu, zaledwie w kilku przypadkach skazano podejrzanych.

Z wewnętrznego raportu ONZ, do którego dotarła agencja, wynika, że na Haiti funkcjonowała siatka pedofilska. Uczestniczyła w niej grupa 134 żołnierzy ze Sri Lanki. Mimo poważnych dowodów świadczących przeciwko nim, nikogo nie skazano na karę więzienia – podaje AP. Najmłodsze z wykorzystanych dzieci miały 12 lat. 114 uczestników misji pokojowej odesłano do domu; nie ponieśli jednak żadnej kary.

Jak przypomina AP, ONZ nie sprawuje władzy sądowniczej nad osobami uczestniczącymi z jej ramienia w misjach pokojowych. Ta należy do państw, które ich wysłały.

AP podkreśla, że próbowała skontaktować się z władzami 23 państw, których obywatele byli oskarżeni o przestępstwa seksualne podczas pełnienia misji. Zaledwie kilka z państw odpowiedziało na pytania agencji, ale nie ujawniły personaliów skazanych.

Wybrane dla Ciebie