Wręczono Krzyże Wolności i Solidarności. Wśród odznaczonych prezes TVP

aktualizacja: 19:55 wyślijdrukuj
Odznaczenia wręczył prezes IPN Jarosław Szarek (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

33 działaczy dawnej opozycji zostało odznaczonych w Bydgoszczy Krzyżem Wolności i Solidarności. Wśród uhonorowanych są m. in. była marszałek Senatu Alicja Grześkowiak i prezes TVP Jacek Kurski.

– Byłem w podziemiu od pierwszego dnia stanu wojennego do 1989 roku. Aktywnie działałem. To było dla mnie czymś tak świętym, bezinteresownym, niewinnym, pięknym i szlachetnym, że nigdy się tym nie chwaliłem – powiedział Jacek Kurski.

Podkreślił, że nigdy nie chodziło mu o zaszczyty i medale. – Jeśli mnie zauważono – tak jak to zrobił Instytut Pamięci Narodowej – to jest to piękne docenienie całej mojej młodości, którą poświęciłem „Solidarności” i Polsce. Cieszę się, że raz na jakiś czas można to powiedzieć – dodał prezes TVP. Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.
Po raz pierwszy odznaczenia przyznano w czerwcu 2011 r. (fot. ipn.gov.pl)
Nadawany jest przez prezydenta RP na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W Bydgoszczy otrzymały go 33 osoby, zaangażowane w działalność podziemną w latach osiemdziesiątych. Odznaczenia wręczył prezes IPN Jarosław Szarek.

Wybrane dla Ciebie