W toalecie jak w telewizji. Chińczycy walczą z kradzieżami papieru

Trzy pekińskie szalety pod obserwacją (fot. Elya/Wikipedia)

Jedna osoba, która skorzysta z publicznej toalety w Pekinie, może liczyć na maksymalnie 60 centymetrów papieru raz na dziewięć minut. Chińczycy papier oszczędzają, a elektroniczny systemem rozpoznawania twarzy ma im pomóc walczyć z toaletową kleptomanią.

Na co wydać 250 dolarów? Np. na złoty papier toaletowy!

Korzystamy z niego codziennie, jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu – papier toaletowy. Wielu próbowało już urozmaicać ten banalny...

zobacz więcej

Nowoczesny system rozpoznawania twarzy zainstalowano w trzech publicznych szaletach w Pekinie, by rozprawić się z procederem podkradania papieru toaletowego przez odwiedzających. Dozowniki zapamiętują twarz i odmawiają wielokrotnego wydania papieru tej samej osobie.

Sześć automatycznych dozowników z kamerami zamontowano na próbę w toaletach na terenie Świątyni Nieba, jednej z największych atrakcji turystycznych stolicy Chin.

Jeden odwiedzający może liczyć na maksymalnie 60 centymetrów papieru raz na dziewięć minut – ustalili reporterzy dziennika „Falu Wanbao”.

Toaletowy „skandal”

Przez lata z publicznych szaletów w Pekinie w podejrzanie szybkim tempie znikał papier toaletowy. Tajemnicę pustych rolek rozwiązali w tym miesiącu dziennikarze „Beijing Wanbao”, którzy opublikowali zdjęcia zrobione ukrytą kamerą w jednej z toalet przy Świątyni Nieba.

Na zdjęciach widać mieszkańców miasta, przeważnie starszych lub w średnim wieku, którzy przychodzą tam wielokrotnie tylko po to, by przywłaszczyć sobie publiczny papier. Hongkońskie media pisały wtedy z przekąsem o „kolektywnej własności papieru toaletowego” w Pekinie.

Papier toaletowy kupowany na sznurki i szalety, przed którymi przestrzegały przewodniki turystyczne

zobacz więcej

Toaletowa ekwilibrystyka

System rozpoznawania twarzy jest źródłem pewnej niewygody.

– By otrzymać papier, należy stanąć przed dozownikiem i zdjąć okulary oraz nakrycie głowy. Komputer powinien teoretycznie rozpoznać twarz w ciągu trzech sekund, ale w praktyce zajmuje mu to czasem nawet ponad minutę, co może być szczególnie frustrujące dla osób spieszących się do toalety – zauważa dziennik „South China Morning Post”.

Jeżeli nowoczesne dozowniki spodobają się odwiedzającym, zostaną wprowadzone we wszystkich toaletach kompleksu. Jeśli nie – administracja świątyni będzie dalej poszukiwać skutecznej metody ochrony papieru przed złodziejami.

źródło:

Zobacz więcej