Jarosław Gowin: powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy

Wicepremier Gowin zabrał głos ws. infrastruktury kolejowej (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Równolegle z inwestycją i budową Centralnego Portu Lotniczego powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy – uważa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Adamczyk: naszym celem debata na temat Centralnego Portu Lotniczego

– Naszym celem jest debata i dyskusja na temat Centralnego Portu Lotniczego oraz kolei dużych prędkości – powiedział minister infrastruktury i...

zobacz więcej

Wicepremier uczestniczył w konferencji „Nowoczesna infrastruktura szansą na rozwój północnego Mazowsza” w Zakroczymiu (Mazowieckie). Mówił m.in. o budowie CPL, która nie przekreśla szans rozwojowych lotniska w Modlinie. Należy tylko – jak mówił – zastanowić się, jak włączyć Modlin w „to wielkie przedsięwzięcie cywilizacyjne, jakim jest Centralny Port Lotniczy”.

Wspomniał też, że obok CPL powinien powstać Centralny Dworzec Kolejowy. – Centralny Port Lotniczy musi być obsłużony przez sieć połączeń kolejowych, gdyż pasażerów nie dałoby się transportować zwykłymi drogami – argumentował Gowin.

Wicepremier powiedział też, że należy rozważyć możliwość powiązania Centralnego Portu Lotniczego i Centralnego Dworca Kolejowego z Nowym Jedwabnym Szlakiem, dzięki czemu można, by stworzyć hub komunikacyjny między Europą Zachodnią a Chinami.

– Widać wyraźnie, że dla rządu chińskiego, a prezydent Chin artykułował to wprost podczas wizyty w Polsce w czerwcu ubiegłego roku, my mamy być takim miejscem, w którym Nowy Jedwabny Szlak ma się kończyć, ale pytanie, co dalej. Pytanie mówiąc krótko jest takie, czy partnerem dla strony chińskiej stanie się na przykład Berlin, z tym nowym budowanym od 20 lat lotniskiem, czy też tym partnerem może być Polska – powiedział Gowin. – To będzie wymagało wtedy połączenia inwestycji lotniczych z inwestycjami kolejowymi – wyjaśnił.

Powstanie Centralny Port Lotniczy. Jest rządowa rekomendacja

zobacz więcej

Pozytywna opinia dla CPL

Budowa Centralnego Portu Lotniczego w zeszłym tygodniu została pozytywnie zaopiniowana przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Wicepremier Mateusz Morawiecki wskazywał, że „analizy (...) sprowadzają się do tego, że tu, w tym miejscu, między Warszawą a Łodzią, powinno być duże lotnisko międzynarodowe, które ma szanse nie tylko obsługiwać loty nazwijmy to lokalne czy regionalne, ale również być wielkim hubem międzynarodowym”.

Według Morawieckiego CPL może stać się „współczesnym dużym projektem infrastrukturalnym, logistycznym, rozwojowym”. Wskazał też, że finansowanie projektu ma opierać się na inżynierii finansowej, bez środków budżetowych lub z bardzo niewielkim ich udziałem, żeby zapewnić inwestycji profil komercyjny.

źródło:

Zobacz więcej