Norwegowie najszczęśliwsi. Polska daleko w rankingu

aktualizacja: 18:06 wyślijdrukuj
fot
Norwegia awansowała na pierwsze miejsce (fot. Stuart Franklin/Bongarts/Getty Images)

Dania straciła pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych państw świata. Wyprzedziła ją Norwegia – wynika z World Happines Report 2017. Polska zajmuje dopiero 46. lokatę.

Ranking opublikowano z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia wyznaczonego na 20 marca przez ONZ. Najszczęśliwszymi państwami są Norwegia, Dania, Islandia i Szwajcaria.

Autorzy raportu wskazali, że w tych czterech krajach wysoko ceniona jest opiekuńczość, wolność, gościnność, uczciwość, zdrowie, dochody i dobre rządy.

Kwestia równowagi

– Szczęśliwe kraje to te, w których panuje zdrowa równowaga między dobrobytem (...) i kapitałem społecznym, co oznacza wysoki poziom zaufania w społeczeństwie, niski poziom nierówności oraz zaufanie do rządu – powiedział agencji Reutera Jeffrey Sachs, dyrektor Sieci Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN), inicjatywy ONZ, i specjalny doradca sekretarza generalnego ONZ.

Celem raportu jest – podkreślił Sachs – dostarczenie rządom, biznesowi i społeczeństwu obywatelskiemu kolejnego narzędzia, które pomogłoby ich krajom znaleźć lepszą drogę do dobrego samopoczucia obywateli.

Pierwszy ranking najszczęśliwszych krajów opublikowano w 2012 roku. Od tego czasu pięć państw na świecie – Butan, Ekwador, Szkocja, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wenezuela – utworzyło ministerstwa, których zadaniem jest promowanie szczęśliwości jako ważnego celu polityki społecznej.
Wojna gangów

Polska znalazła się na 46. miejscu. Nasz kraj jest między Salwadorem i Uzbekistanem. Może to budzić pewne wątpliwości. Salwador jest to bowiem kraj, w którym toczy się okrutna wojna gangów pomiędzy Mara Salvatrucha a 18th Street Gang, który kosztował życie tysiące osób.

Ostatnie miejsca zajęły Togo, Rwanda, Syria, Tanzania, Burundi, a także Republika Środkowoafrykańska.

W przeprowadzaniu badania uwzględnia się takie czynniki jak: PKB na jednego mieszkańca, przestrzeganie swobód obywatelskich, oczekiwana długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej czy bezpieczeństwo zatrudnienia.

Wybrane dla Ciebie