Norwegowie najszczęśliwsi. Polska daleko w rankingu

Norwegia awansowała na pierwsze miejsce (fot. Stuart Franklin/Bongarts/Getty Images)

Dania straciła pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych państw świata. Wyprzedziła ją Norwegia – wynika z World Happines Report 2017. Polska zajmuje dopiero 46. lokatę.

Hygge podbija świat. Poznaj duńską receptę na szczęście

Kto z nas nie chciałby żyć pośród szczęśliwych ludzi, samemu będąc szczęśliwym? Takim miejscem, według raportu opublikowanego przez ONZ, jest...

zobacz więcej

Ranking opublikowano z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia wyznaczonego na 20 marca przez ONZ. Najszczęśliwszymi państwami są Norwegia, Dania, Islandia i Szwajcaria.

Autorzy raportu wskazali, że w tych czterech krajach wysoko ceniona jest opiekuńczość, wolność, gościnność, uczciwość, zdrowie, dochody i dobre rządy.

Kwestia równowagi

– Szczęśliwe kraje to te, w których panuje zdrowa równowaga między dobrobytem (...) i kapitałem społecznym, co oznacza wysoki poziom zaufania w społeczeństwie, niski poziom nierówności oraz zaufanie do rządu – powiedział agencji Reutera Jeffrey Sachs, dyrektor Sieci Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN), inicjatywy ONZ, i specjalny doradca sekretarza generalnego ONZ.

Celem raportu jest – podkreślił Sachs – dostarczenie rządom, biznesowi i społeczeństwu obywatelskiemu kolejnego narzędzia, które pomogłoby ich krajom znaleźć lepszą drogę do dobrego samopoczucia obywateli.

Pierwszy ranking najszczęśliwszych krajów opublikowano w 2012 roku. Od tego czasu pięć państw na świecie – Butan, Ekwador, Szkocja, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wenezuela – utworzyło ministerstwa, których zadaniem jest promowanie szczęśliwości jako ważnego celu polityki społecznej.

Generał pingwin. Norwegia awansowała ptaka

Kolejny awans Nilsa Olava II w norweskiej armii. Nie jest to żaden następca tronu, a… pingwin. Sympatyczny ptak, oficjalna maskotka sił zbrojnych,...

zobacz więcej

Wojna gangów

Polska znalazła się na 46. miejscu. Nasz kraj jest między Salwadorem i Uzbekistanem. Może to budzić pewne wątpliwości. Salwador jest to bowiem kraj, w którym toczy się okrutna wojna gangów pomiędzy Mara Salvatrucha a 18th Street Gang, który kosztował życie tysiące osób.

Ostatnie miejsca zajęły Togo, Rwanda, Syria, Tanzania, Burundi, a także Republika Środkowoafrykańska.

W przeprowadzaniu badania uwzględnia się takie czynniki jak: PKB na jednego mieszkańca, przestrzeganie swobód obywatelskich, oczekiwana długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej czy bezpieczeństwo zatrudnienia.

źródło:

Zobacz więcej