Hotel z najgorszym widokiem na świecie otworzył podwoje. Kolejny sukces Banksy'ego

Hotel Banksy'ego przyjął pierwszych gości (fot. REUTERS/ Ammar Awad)

Pierwszych osiemnastu gości z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Australii i Finlandii zameldowało się w hotelu najbardziej tajemniczego artysty świata – Banksy’ego.

Hotel z najgorszym widokiem na świecie. Banksy znowu prowokuje

Najbardziej tajemniczy artysta świata, czyli Banksy, otworzył hotel w Betlejem, które leży w Autonomii Palestyńskiej. Nie byłoby w tym nic...

zobacz więcej

– Przyjechałem, bo usłyszałem, że Banksy otwiera hotel i po prostu byłem ciekawy. Dodatkowo zawsze chciałem zwiedzić Zachodni Brzeg – mówi jeden z turystów, który do Betlejem przybył z Melbourne w Australii.

Hotel, który powstał na palestyńskim Zachodnim Brzegu Jordanu, to dzieło słynnego artysty Banksy'ego. Nazwał go „The Walled Off Hotel”, co oznacza „zamurowany” lub „otoczony murem”.

Budynek znajduje się tuż przy betonowym murze, oddzielającym terytorium palestyńskie od Izraela. Okna wszystkich pokojów wychodzą na mur i wieże strażnicze.

Trzypiętrowy hotel w stylu kolonialnym wypełniony jest dziełami sztuki Banksy’ego. I tak w apartamencie prezydenckim nad łóżkiem zawisło serce otoczone drutem kolczastym.

W jednym z trzech „pokojów artystycznych” izraelski żołnierz walczy z zamaskowanym Palestyńczykiem na poduszki. Na ścianach zawisły także nowe prace artysty. Slogan reklamowy, wg którego to „hotel z najgorszym widokiem na świecie”, nie odstraszyło gości.

Menedżer hotelu Wissam Salsa, który przez rok utrzymywał projekt w tajemnicy, poinformował, że do czerwca nie ma już wolnych miejsc.

– Dziś przyjeżdża osiemnastu gości z różnych części świata Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Australii i Finlandii – dodaje. Burmistrz Betlejem przyznała Reutersowi, że chociaż miasto, które jest miejscem urodzin Jezusa, przyciąga ogromne rzesze turystów, to projekt Banksy’ego nadaje mu dodatkowy, nowy wymiar.

– Banksy, który akurat w tym hotelu umieszcza swoje prace, to istotne przesłanie polityczne – stwierdziła burmistrz Vera Baboun. Zasugerowała, że hotel zwróci uwagę na izraelską okupację Zachodniego Brzegu, która trwa od czerwca 1967 roku. Jeden z dziesięciu hotelowych pokoi wynająć można już za około 30 dolarów. To cena pokoju w stylu „koszarowym”. Za apartament prezydencki trzeba już zapłacić 965 dolarów za noc.

źródło:
Zobacz więcej