Wyższe wpływy do budżetu. Prawie miliard złotych więcej z podatków

Wpływy z podatków wzrastają (fot. tvp.info/Paweł Chrabąszcz)

Po lutym tego roku budżet miał prawie 0,9 mld zł nadwyżki – podał resort finansów. W okresie od stycznia do lutego bieżącego roku dochody z VAT wzrosły o ponad 40 proc., ale MF podkreśla, że pełny obraz poprawy ściągalności będzie widoczny dopiero po kilku miesiącach.

Nowa broń w walce z oszustami. VAT trafi od razu do fiskusa

Rząd ma nowy sposób na walkę z oszustami. VAT nie trafi do sprzedawcy, ale na konto kontrolowane przez skarbówkę. Ministerstwo finansów kończy...

zobacz więcej

W komunikacie o szacunkowym wykonaniu budżetu do końca lutego 2017 r. napisano, że dochody wyniosły 60 mld 941,6 mln zł (co stanowi 18,7 proc. zaplanowanych na ten rok dochodów w wysokości 325 mld 428 mln zł), a wydatki 60 mld 86,5 mln zł (czyli 15,6 proc. z zaplanowanych 384 mld 773,5 mln zł), co oznacza nadwyżkę w wysokości 855,1 mln zł (wobec dopuszczonego na 2017 r. deficytu w wysokości 59 mld 345,5 mln zł).

Wyjaśniono, że w okresie styczeń – luty 2017 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 4,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 25,6 proc. rok do roku (wyniosły 57 mld 875,3 mln zł, co stanowi 19,2 proc. tegorocznego planu), w tym dochody z VAT były wyższe o 40,1 proc. rok do roku (tj. ok. 9,6 mld zł).

„Pozytywnie oceniając dobre dane o dochodach VAT za luty należy jednak pamiętać, że dochody z VAT były w lutym sztucznie podwyższone przez likwidację kwartalnych rozliczeń podatku dla części przedsiębiorców. Dlatego, choć dochody te wyraźnie rosną, należy ostrożnie podchodzić do wyciągania przedwczesnych wniosków. Pełny obraz tempa poprawy ściągalności będzie widoczny dopiero po kilku miesiącach” – zastrzegł w komentarzu wiceminister finansów Leszek Skiba.

Dodał, że w poprzednich latach wyniki z pierwszych miesięcy roku nie odzwierciedlały prawidłowo trendu, który był widoczny w drugiej połowie roku. Wiceminister wskazał, że na przykład dynamika za styczeń i luty 2014 r. wyniosła prawie 30 proc. rok do roku, podczas gdy w całym 2014 r. dochody z VAT były wyższe jedynie 9,6 proc. rok do roku.

„Analizując bieżący strumień dochodów podatkowych w 2017 r. należy pamiętać m.in. o efektach zmian systemowych, których w porównaniu do poprzedniego roku jest stosunkowo dużo. Oceniając trendy kształtowania się dochodów podatkowych należy analizować zawsze nieco dłuższe szeregi np. półroczne lub przynajmniej kwartalne, co pozwala na wyeliminowanie jednorazowych zaburzeń, które często mają miejsce na przełomie roku” – zaznaczył Skiba.

Coraz więcej osób żąda paragonów. Zyskuje na tym budżet

Co trzeci Polak żąda paragonów w sklepach – podaje „Puls Biznesu”, cytując dane Ministerstwa Finansów. Do zwiększenia świadomości klientów o...

zobacz więcej

Więcej dochodów z akcyzy

Zgodnie z komunikatem dochody z akcyzy i podatku od gier były w styczniu i lutym bieżącego roku wyższe o 6,9 proc. rdr. (tj. ok. 0,7 mld zł), dochody z PIT były wyższe o 5,5 proc. rok do roku (tj. ok. 0,4 mld zł), a z CIT były wyższe o 5,8 proc. rok do roku (tj. ok. 0,3 mld zł).

Resort finansów podał, że dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych w styczniu i lutym wyniosły 726,4 mln zł (18,5 proc. z zaplanowanej w budżecie kwoty 3 mld 937 mln zł).

„W okresie styczeń – luty 2017 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło 3 mld zł i było niższe o 7 mld zł w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W lutym 2016 r. miała miejsce wpłata na rachunek budżetu państwa z tytułu aukcji LTE, której nie ma w roku 2017” – wyjaśnia resort finansów.

Zgodnie z komunikatem w okresie styczeń-luty bieżącego roku państwo wydało 60,1 mld zł, podczas gdy w analogicznym okresie roku 2016 r. było to 59,3 mld zł.

„Największe różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do okresu styczeń - luty roku ubiegłego odnotowano w ramach budżetów wojewodów (wykonanie wyższe o ok. 4,3 mld zł), co jest głównie związane z wypłatą świadczeń wychowawczych w ramach priorytetowego rządowego programu rodzina 500 plus w okresie styczeń – luty bieżącego roku” – tłumaczy MF w komunikacie. Zaznaczono, że w zeszłym roku wypłata tych świadczeń wystartowała od kwietnia.

źródło:

Zobacz więcej