Dragon spadł do Pacyfiku. Powrót statku towarowego z ISS

aktualizacja: 20:00 wyślijdrukuj
fot
Dragon widziany z ISS (fot. Wikimedia Commons/NASA)

Towarowy statek kosmiczny Dragon wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na Ziemię. Bezzałogowa kapsuła spadła do Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii.

W ładowni znajdował się sprzęt naukowy i próbki, m. in. hodowanych na orbicie komórek macierzystych. Inne materiały przebadane w kosmosie mają pomóc w regeneracji tkanek i kości, a także w lepszym gojeniu się ran.

Dragon spędził na orbicie cztery tygodnie. Jego misja nie obyła się bez problemów. W związku z błędem systemu nawigacji, amerykańska firma SpaceX podjęła 22 lutego decyzję o opóźnieniu cumowania towarowego statku kosmicznego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Statek Dragon znajdował się w odległości około 1,6 km od ISS, kiedy wystąpił błąd w systemie GPS. Komputery wstrzymały automatycznie zbliżenie się Dragona do stacji kosmicznej. W związku z tym błędem SpaceX podjęła decyzję o przerwaniu podejścia i wycofaniu statku. Operację ponowiono dzień później.

Statek jest dziełem firmy SpaceX, która ma umowę z NASA, dotyczącą transportu sprzętu i zapasów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Była to dziesiąta tego typu misja, przeprowadzona przez SpaceX.

Wybrane dla Ciebie