Wichury szalały nad Polską. Ostrzeżenia dla kilku województw

Po nocnych wichurach, które spowodowały liczne awarie prądu, pozrywały dachy i powaliły drzewa – czeka nas kolejny wietrzny dzień. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla mieszkańców województw mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Służby apelują także o zabezpieczenie wszelkich przedmiotów na balkonach i nieparkowanie pod drzewami.

Burze, trąby powietrzne, sztorm na Bałtyku. Niklas spustoszył Niemcy i zmierza do Polski

Wichury już drugi dzień szaleją nad Polską i powodują zniszczenia. Dziś najmocniej ma wiać w Pomorskiem, Zachodnio Pomorskiem, Kujawsko Pomorskiem,...

zobacz więcej

– Po silnych wichurach tylko w sobotę strażacy interweniowali prawie 950 razy. Najwięcej pracy mieli w województwach wielkopolskim, śląskim i lubuskim. Przede wszystkim usuwali powalone drzewa. Były też jednak poważniejsze interwencje – powiedział rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Ramię w ramię pracowali strażacy z PSP i ze straży ochotniczych. Jak wynika z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, po burzach prądu wciąż nie ma 3600 gospodarstw domowych, najwięcej w województwach małopolskim, opolskim i kujawsko-pomorskim.

Silny wiatr

W niedzielę zapowiadane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu, wysoko w górach opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Temperatura maksymalna od 6 stopni C na północnym wschodzie do około 10 stopni C w centrum i 12 stopni C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 90 km/h.

W nocy nadal przeważać będzie zachmurzenie duże z okresowymi opadami deszczu. Temperatura minimalna od 2 stopni C na krańcach północno-wschodnich do 4 stopni C, 8 stopni C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, południowo-zachodni. Wysoko w górach porywy do 80 km/h.

Silny wiatr dokucza zwłaszcza w zachodniej części Pomorza Zachodniego. W Szczecinie drzewo przewróciło się na zaparkowane obok auta. Uszkodzonych zostało tam pięć samochodów. W Myśliborzu wiatr uszkodził dach na jednej ze stacji paliw. Połamane drzewa kilkadziesiąt razy blokowały drogi.

Wieje też na południu. W okolicach Krakowa doszło do zerwania kilku dachów. Według synoptyków, nad ranem wichura osłabnie.

źródło:
Zobacz więcej