Tusk: nie czuję się odpowiedzialny za starcie z polskim rządem

aktualizacja: 20:11 wyślijdrukuj
fot
Przewodniczący RE zabrał głos dzień przed szczytem unijnym (fot. Sean Gallup/Getty Images)

– Znam swoją rolę jako przewodniczącego Rady Europejskiej. Jestem i będę w przyszłości bezstronny i politycznie neutralny wobec wszystkich 28 państw członkowskich – powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Brukseli. Odpowiadał na zarzuty polskiego rządu, że zaangażował się po stronie polskiej opozycji.

W stolicy Niemiec odbyło się spotkanie szefów unijnych instytucji z organizacjami pracodawców i związków zawodowych.

„Jestem gotowy na osąd”

– Przynajmniej próbowałem w czasie pełnienia urzędu szefa Rady Europejskiej zachować neutralność i bezstronność. Wierzę, że mi się to udało – tłumaczył Donald Tusk.

Podkreślił, że jest jednocześnie odpowiedzialny za obronę europejskich wartości i obywateli. Dodał, że nie czuje się odpowiedzialny za starcie z polskim rządem wokół jego kandydatury. Tusk powiedział też, że jedyną instytucją, która oceni jego dotychczasową pracę i polityczną przyszłość będzie Rada Europejska, która spotyka się w czwartek w Brukseli. – Jestem gotów na ten osąd – oświadczył.
Decyzja w czwartek

Donald Tusk, który stoi na czele Rady Europejskiej od grudnia 2014 roku, na początku lutego zadeklarował, że gotów jest pozostać na tym stanowisku na kolejną kadencję. Choć – jak wynika z deklaracji napływających ze stolic państw UE – popierany jest przez większość, to nie ma poparcia polskiego rządu, który oficjalnie zgłosił kandydaturę europosła Jacka Saryusz-Wolskiego.

Decyzja w sprawie nominacji ma zapaść w czwartek na szczycie UE w Brukseli.

Wybrane dla Ciebie