Policjanci rozpracowali międzynarodową grupę handlarzy bronią

aktualizacja: 18:37 wyślijdrukuj
Łącznie zabezpieczono 340 sztuk karabinów i pistoletów automatycznych (fot.pixabay.com/Brett_Hondow)

Trzysta czterdzieści sztuk broni, międzynarodowa grupa przestępcza i dziesięciu podejrzanych. Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło siatkę handlarzy bronią, którą rozprowadzano na terenie Unii Europejskiej, głównie w Holandii. Karabiny i pistolety zabezpieczone przez policjantów trafiły do laboratorium kryminalistycznego. Nasz reporter spotkał się z ekspertami, którzy rozpoczęli badania nad bronią i ustalają, czy użyto jej do popełnienia przestępstw.

Policjanci rozpracowywali grupę przez kilkanaście miesięcy. Do pierwszych zatrzymań i przeszukań doszło w maju ubiegłego roku. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji ściśle współpracowali ze służbami w Słowacji, Niemczech i Holandii.

W policyjnej obławie przeszukano kilkadziesiąt adresów w całym kraju. Główny magazyn zlokalizowano między innymi na Śląsku. Łącznie zabezpieczono 340 sztuk karabinów i pistoletów automatycznych. Między innymi kilkadziesiąt sztuk skorpionów i czeskiego odpowiednika kałasznikowa.

Szefem grupy był Piotr W. Towar pochodził ze Słowacji - obowiązujące tam przepisy pozwalają na zakup broni pozbawionej cech użytkowych, czyli sprzedawanej jako sygnałowa albo ćwiczebna. Z pomocą znajomego, czeskiego gangstera – Piotr W. i jego grupa stworzyli zakład, w którym przerabiano broń na ostrą. Usuwali zabezpieczenia wprowadzane przez producentów i dzięki niewielkiej modernizacji otrzymywali pełnosprawne karabiny i pistolety. Broń trafiała na rynek w Unii Europejskiej jako pełnowartościowa, przestępcy mieli więc nawet 300 procent zysku z jednej sprzedanej sztuki. Według ustaleń funkcjonariuszy operacyjnych łącznie mogli wprowadzić na rynek półtora tysiąca karabinów.

Oprócz zatrzymanych dziesięciu członków grupy policjanci w całej Polsce ustalili ponad czterdziestu odbiorców nielegalnej broni. W sumie przeszukano prawie sto lokalizacji, gdzie znaleziono kolejnych sto sztuk broni palnej.

Wybrane dla Ciebie