Pół tysiąca migrantów przedostało się do hiszpańskiej Ceuty

aktualizacja: 12:30 wyślijdrukuj
fot
Niektórzy migranci podczas przechodzenia przez wysoki na ponad sześć metrów parkan odnieśli rany (fot. Jesus Blasco De Avellaneda/Reuters)

Ponad 800 migrantów usiłowało w piątek sforsować ogrodzenie na granicy marokańsko-hiszpańskiej, aby przedostać się do Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej. Około 500 osobom udało się wedrzeć na terytorium Hiszpanii – podały tamtejsze media.

Niektórzy migranci podczas przechodzenia przez wysoki na ponad sześć metrów parkan odnieśli rany. Do zdarzenia doszło w piątek nad ranem. Kilkaset osób czeka teraz przed tymczasowym ośrodkiem dla migrantów, w którym już przebywa 620 ludzi, choć przewidziano tam miejsce tylko dla 512.

Grupy afrykańskich uchodźców dokonały szturmu na granicę w czterech różnych miejscach ogrodzenia. Siłom marokańskim udało się powstrzymać jedynie część migrantów. Guardia Civil w Ceucie szacuje, że prawdopodobnie ok. 500 migrantom udało się przedostać – poinformowały na Twitterze lokalne służby ratownicze. Sama policja potwierdziła jedynie, że chodzi o „setki osób”.


Coraz szczelniejsze granice

Do podobnej próby doszło ostatnio 1 stycznia, jednak wówczas spośród ok. 1,1 tys. migrantów na terytorium Hiszpanii przedostały się jedynie dwie osoby. Według opublikowanych w środę danych agencji UE ds. granic Frontex, w 2016 roku do Ceuty i Melilli, hiszpańskich enklaw w Afryce Północnej, przedostała się rekordowo niska liczba 1000 migrantów.

Wybrane dla Ciebie