Prognoza Banku Światowego: to będzie dobry rok dla polskiej gospodarki

„Trzeba wykorzystać ten czas na inwestowanie” (fot. flickr/Hakan Dahlstrom)

W 2017 r. wzrost gospodarczy Polski przyspieszy do 3,1 proc. z 2,5 proc. szacowanych na 2016 r. Gospodarka światowa też będzie rosnąć szybciej, w tempie 2,7 proc., a nie 2,3 proc., jak oczekiwano w ubiegłym roku – szacuje Bank Światowy w raporcie Global Economic Prospects.

Polska oczko wyżej w rankingu Doing Business

Na poprawę pozycji Polski w rankingu najbardziej wpłynęły zmiany w prawie budowlanym i upadłościowym oraz ułatwienia w dostępnie do energii...

zobacz więcej

„Trzeba wykorzystać ten czas na inwestowanie w infrastrukturę i w ludzi, bez czego niemożliwy jest zrównoważony wzrost gospodarczy konieczny do walki z ubóstwem” – powiedział cytowany w komunikacie prezes Banku Światowego Jim Yong Kim.

Prognozy są natomiast obarczone ryzykiem z powodu niepewności, jeśli chodzi o decyzje polityczne w największych krajach. „Zmiany w polityce gospodarczej Stanów Zjednoczonych ze względu na ich rolę w całej gospodarce światowej mogą mieć ogromne znaczenie. Ponadto większa niepewność w innych dużych gospodarkach może mieć również negatywny wpływ na światowy wzrost – ocenił dyrektor w BŚ Ayhan Kose.

źródło:

Zobacz więcej