Kosmiczny projekt w Rzepienniku Biskupim. Trwa budowa bazy księżycowej

Baza ma pomóc zebrać doświadczenia przed prawdziwymi misjami (fot. Pixabay)

Jeszcze w tym roku ma ruszyć pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie testowa baza księżycowa. Powstaje w Rzepienniku Biskupim w województwie małopolskim; buduje ją kilkudziesięciu entuzjastów z grupy M.A.R.S. (Modular Analog Research Station).

Kosmiczny sukces polskich studentów – zbudowali najlepszy łazik marsjański

Polska misja marsjańska odniosła spektakularny sukces. Nie dotarła co prawda na Marsa, a na pustynię w amerykańskim stanie Utah, ale taki właśnie...

zobacz więcej

Celem projektu jest przetestowanie relacji ludzi z maszynami, a także nowoczesnej architektury czy telemedycyny. Wybrano już dwie sześcioosobowe grupy tak zwanych astronautów analogowych. Zostaną zamknięci mniej więcej na dwa tygodnie w nowej bazie, czyli w tak zwanym habitacie.

– Będzie wychodzenie w skafandrach i zbieranie próbek albo jeżdżenie łazikiem. Bo łazik też tam jest i on jest zdalnie sterowany. Będą też testowane drukarki 3D – opowiada Dorota Budzyń z grupy M.A.R.S.

– Oczywiście jest osoba, która musi przygotować posiłki dla wszystkich. Mamy tam roślinki, zwierzątka. Jest też lekarz – dodała Dorota Budzyń.

Projekt to wprawka przed prawdziwymi misjami, na przykład na Marsa. Pierwsze testy mają się odbyć w drugiej połowie 2017 r. Właścicielem jest spółka Space Garden. Dodatkowe pieniądze pochodzą z projektów crowdfundingowych.

W sobotę (14 stycznia) na Politechnice Wrocławskiej członkowie grupy M.A.R.S. mają opowiadać o szczegółach projektu.

źródło:
Zobacz więcej