Dunaj pokryty lodem. Żegluga w Bułgarii została wstrzymana

Dunaj w 70 procentach pokrył lód (fot. pixabay.com/erge)

Mrozy sprawiły, że Dunaj jest skuty lodem. W Bułgarii powołano nadzwyczajny sztab, który monitoruje sytuację. Wstrzymano ruch statków na rzece. Jednostki mają zawinąć do portów lub schronić się przy brzegu.

Polska krainą lodu [WASZE ZDJĘCIA]

Mroźne powietrze i minusowe temperatury skuły lodem całą Polskę. Na spacerze można lekko zmarznąć, ale czy takie widoki tego nie rekompensują?

zobacz więcej

Bułgarskie radio publiczne powołując się na sztab kryzysowy podało, że cała trasa żeglugowa pokryta jest lodem i stanowi zagrożenie dla przepływających statków.

Według specjalistów proces oblodzenia trwa zazwyczaj około tygodnia. W tym przypadku doszło do niego bardzo szybko, w przeciągu dwóch dni. Powodem są wyjątkowo niskie temperatury, sięgające nawet do minus 20 stopni. Obecnie oblodzenia sięga ponad 70 procent powierzchni rzeki.

Państwom naddunajskim wydano ostrzeżenia o obecnej sytuacji. Wstrzymano kursowanie promów łączących Bułgarię i Rumunię i wszystkie pływające po rzece statki mają zawrócić do portów lub przycumować do brzegu. W wypadku uwięzienia przez lód jednostki, bułgarska żegluga rzeczna dysponuje lodołamaczem.

źródło:

Zobacz więcej