Włochy mają nowy rząd. Gabinet Gentiloniego zaprzysiężony

Paolo Gentiloni nowym premierem Włoch (fot.PAP/EPA/Wael Hamzeh)

Desygnowany w niedzielę na premiera Włoch Paolo Gentiloni utworzył rząd. Centrolewicowy gabinet został zaprzysiężony we wtorek wieczorem przez prezydenta Sergio Mattarellę. Szefem dyplomacji będzie dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano.

Szef MSZ Włoch Paolo Gentiloni desygnowany na premiera

Dotychczasowy szef dyplomacji Włoch Paolo Gentiloni otrzymał misję utworzenia rządu. Powierzył mu ją prezydent Sergio Mattarella po trzech dniach...

zobacz więcej

Po rozmowie z głową państwa w pałacu prezydenckim na Kwirynale premier Gentiloni odczytał listę ministrów. Wielu z nich zasiadało w poprzednim rządzie Matteo Renziego, który podał się do dymisji po przegranym referendum konstytucyjnym.

Zaprzysiężenie rządu w Pałacu Kwirynalskim odbyło się tuż po godz. 20. Następnie odbyła się tradycyjna ceremonia symbolicznego przekazania dzwonka przez dotychczasowego premiera swemu następcy.

Koniec kryzysu?

Włochy mają nowy gabinet tydzień po rozpoczęciu kryzysu rządowego, do którego doszło po dymisji Renziego. Były szef rządu wziął on na siebie odpowiedzialność za porażkę koalicji w referendum konstytucyjnym.

W oświadczeniu wydanym w Pałacu Prezydenckim Paolo Gentiloni zapowiedział, że jego rząd będzie kontynuował dzieło reform gabinetu Renziego i doprowadzi do przyjęcia nowej ordynacji wyborczej, co jest zgodnie z życzeniem prezydenta warunkiem rozpisania nowych wyborów. Wśród priorytetów wymienił także troskę o południe kraju oraz sprawę bezrobocia.

– Włochy są krajem założycielskim i protagonistą Unii Europejskiej i walczą o wspólną politykę w sprawie migracji oraz taką, która wreszcie będzie nastawiona na wzrost – podkreślił.

Nowa rada ministrów Paolo Gentiloniego, dotąd szefa MSZ w rządzie Renziego, ma zapewnione poparcie centrolewicowej większości w obu izbach parlamentu.

Opozycyjne Liga Północna i Ruch Pięciu Gwiazd domagają się przeprowadzenia przyspieszonych wyborów parlamentarnych, w przeciwnym razie grożą wyprowadzeniem ludzi na ulice.

Wszystko wskazuje na to, że Mattarella nie rozpisze w najbliższym czasie przedterminowych wyborów. Najpierw – argumentuje prezydent – należy przyjąć nową, jednolitą ordynację wyborczą dla obu izb parlamentu.

źródło:

Zobacz więcej