CBA: zatrzymania w Elektrowni Dolna Odra. Prokuratura chce aresztu

aktualizacja: 18:36 wyślijdrukuj
fot
Postępowanie obejmuje „czyny w stosunku do mienia wielkiej wartości” (fot.Facebook/CBA)

Wobec czterech z pięciu zatrzymanych przez CBA osób podejrzewanych o korupcję menedżerską przy remontach i modernizacji w Zespole Elektrowni Dolna Odra prokuratura zamierza wystąpić o areszt. Poinformowała o tym w czwartek Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Funkcjonariusze szczecińskiego CBA zatrzymali w środę pięć osób; cztery z nich były pracownikami Elektrowni Dolna Odra, a piąta wykonawcą inwestycji na jej terenie – poinformowała prokuratura.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych oraz oszustwa związanego z realizacją inwestycji na terenie elektrowni, a także poświadczania nieprawdy w dokumentacji odbioru wykonywanych robót na rzecz elektrowni - podała prokuratura.

Wobec jednego z zatrzymanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, a wobec czterech pozostałych prokurator planuje wystąpić do sądu z wnioskami o zastosowanie aresztu.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do ośmiu lat.

Jak poinformowała prokuratura, przed zatrzymaniami pięciu osób zarzut dotyczący korupcji gospodarczej usłyszała jedna osoba.
700 mln zł na remonty

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA powiedział wcześniej, że zatrzymani to kierownik, trzej inspektorzy i biznesmen, a postępowanie dotyczy mienia wielkiej wartości – Dolna Odra przeznacza rocznie 50-70 mln zł na remonty. – W latach 2007-2013 było to ok. 700 mln zł – poinformował.

– Sprawa dotyczy tzw. korupcji menadżerskiej i przyjmowania korzyści w zamian za ustalenie sposobu wyłonienia wykonawcy, realizacji procedur jego wyłonienia, nadzór nad przebiegiem i końcowy odbiór robót – powiedział Kaczorek. Korzyści majątkowe miały przyjmować osoby zatrudnione w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie.

Kaczorek przypomniał wcześniejsze działania szczecińskich agentów CBA, którzy zabezpieczyli dokumenty dotyczące remontów i inwestycji w Elektrowni Dolna Odra.

W czerwcu funkcjonariusze przeszukiwali Elektrownię Dolna Odra i 35 innych miejsc – biura i mieszkania. Zabezpieczali nośniki danych i dokumentację stanowiącą dowody w sprawie tzw. korupcji menadżerskiej. Prokuratura podała wtedy, że śledztwo zostało wszczęte w kwietniu, a do nieprawidłowości doszło podczas wyłaniania wykonawców na realizowane przez Dolną Odrę inwestycje i podczas ich realizacji.

Wybrane dla Ciebie