Nie odlecimy z Warszawy? Związki zawodowe na lotnisku w stolicy szykują sie do strajku

aktualizacja: 06:37 wyślijdrukuj
fot
Terminal A na lotnisku im. Chopina w Warszawie (fot. wikipedia.org/ Adrian Grycuk)

Trzy z siedmiu związków zawodowych działających na warszawskim lotnisku Chopina powołały komitety strajkowe – informuje „Puls Biznesu”. Związki zrzeszają łącznie 800 osób. Według biura prasowego portu lotniczego, domagają się podwyżek, gwarancji zatrudnienia i odpraw w wysokości 36 pensji.

Związkowcy mówią „PB”, że ich postulaty ograniczają się do gwarancji płacy. Dotychczasowe kończą się w kwietniu przyszłego roku.

– Dzięki przeprowadzonej restrukturyzacji udział płac w kosztach operacyjnych firmy spadł do 35 procent – mówi Piotr Sieńko reprezentujący lotnisko. – Realizacja związkowych postulatów oznaczałaby ich wzrost do 50 procent – dodaje. Związkowcy z kolei krytykują plany trzykrotnego zwiększenia kadry kierowniczej w firmie.

– Nie wykluczamy, że strajk zorganizujemy jeszcze w tym roku. Do ostatniej chwili będziemy starać się jednak skłonić pracodawcę do porozumienia – mówi Marek Żuk, szef Związku Zawodowego Pracowników Lotnictwa Cywilnego. Taka forma protestu jest dość rozpowszechniona w Europie – zauważa gazeta. Piloci czy kontrolerzy ruchu najczęściej strajkują we Francji, w Niemczech i Grecji.

Wybrane dla Ciebie