Dziki Zachód w Żorach, Muminki na wyspie Kailo. Wakacje w parkach rozrywki

Parki rozrywki to miejsca, które warto odwiedzić w wakacje (fot. youtube.com/wikipedia.org)

Wakacje to nie tylko zabawa na plaży, czy wędrówka górskim szlakiem. W wolne od szkoły i obowiązków dni warto odwiedzić parki rozrywki. Ich oferta zarówno w Polsce, jak i za granicą jest coraz bardziej atrakcyjna.

RHCP, Florence, The Kills i Wiz Khalifa – wakacyjny wysyp gwiazd. Zobacz mapę festiwali

Lato to tradycyjnie w Polsce wysyp muzycznych festiwali. W tym roku w trakcie letnich miesięcy coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy jazzu,...

zobacz więcej

W Polsce przez ostatnie kilka lat powstało wiele ciekawych parków rozrywki. Takie miejsca starają się zapewnić atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W wielu parkach wstęp dla dzieci do lat 3-4 jest wolny, można również kupić bilety rodzinne lub skorzystać z promocji. Zazwyczaj płaci się jedynie za bilet wstępu i do woli korzysta z proponowanych sprzętów, czy atrakcji. Zdarza się jednak, że niektóre z nich są płatne dodatkowo.

A co z parkami rozrywki za granicą? Tu opłaca się bardziej kupić bilet przez internet. Na miejscu wychodzi dużo drożej. W czasie wakacji zarówno parki w Polsce, jak i za granicą otwarte są przez wszystkie dni w tygodniu i dużo dłużej. Ilość sprzętów takich jak karuzele, rollercoastery, czy zjeżdżalnie sprawia, że nie trzeba stać w długich kolejkach aby z nich skorzystać. Pozostaje tylko zdecydować, czy wolimy odwiedzić znane światowe budowle zbudowane w miniaturowych rozmiarach, czy spotkać z postaciami z bajek Disneya albo książek Tove Jansson.

Oto kilka parków, które warto odwiedzić:

ENERGYLANDIA – Rodzinny Park Rozrywki w Zatorze

No to zaczynamy zabawę #energylandia������������ #fun#sun#rolercoster#childhood

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika maariczka (@maariczka)

Ten park zlokalizowany jest w miejscowości Zator, na granicy dwóch największych aglomeracji południa, Śląska i Małopolski, niespełna pół godziny drogi z Katowic i Krakowa. To kompleks, w którym na przestrzeni 26 hektarów znajduje się ponad 30 różnego rodzaju nowoczesnych i zaawansowanych urządzeń i atrakcji, poczynając od ekstremalnych, poprzez rodzinne, a kończąc na tych dla najmłodszych. Park rozrywki podzielony jest na kilka stref, w każdej z nich znajdują się atrakcje i urządzenia optymalne dla danego użytkownika. Są więc strefy: dziecięca, familijna, ekstremalna oraz obszar dla widowisk.

Jeden bilet wstępu uprawnia do korzystania ze wszystkich urządzeń i atrakcji, do woli i bez limitu. W tym roku w parku pojawiła się „Formuła 1”. Tak nazywa się nowy rollercoaster. To jeden z najszybszych taki pojazdów w Europie. Kolejka w ciągu niecałych 2 sekund jest w stanie osiągnąć prędkość 85 kilometrów. Bilety indywidualne kosztują 59 zł (dzieci), 109 zł (dorośli). Energylandia - Rodzinny Park Rozrywki al. 3 Maja 2 Zator

RABKOLAND – Rodzinny Park Rozrywki i Edukacji

Rabkoland mieszczący się w Małopolsce jest parkiem rozrywki dysponującym ofertą atrakcji rozrywkowych, typowych dla wesołego miasteczka. Usytuowany jest w województwie małopolskim w Rabce–Zdrój, kilometr od zakopianki (głównej drogi z Krakowa do Zakopanego). W roku 2004 europejski magazyn „Park and Gamex Industry” uznał go za najlepszy w Polsce. Park powstał w 1998 roku z inicjatywy Eugeniusza Wiecha, który wraz z żoną Wandą i synem Piotrem prowadzi go do dzisiaj. Rodzina Wiechów z Katowic (Górny Śląsk) z branżą związana jest od lat 30. XX wieku. Doświadczenie zdobywali m.in. przez 25 lat w największym polskim parku rozrywki Śląskim Wesołym Miasteczku w Chorzowie.

Wesołe miasteczko składa się z 16 ulic i 6 placów, które zostały oznakowane jak w prawdziwym mieście. Znajduje się tutaj ponad 150 ruchomych figur, 70 urządzeń rozrywkowych, w tym 34 główne atrakcje. Przy wejściu do Parku, na placu pod Basztami znajduje się kataryniarz ubrany w strój góralski, który kręcąc korbą opowiada śmieszne historyjki. Wybrane postaci tworzą całe scenki. Na przykład Cyrk Piccolo składa się z 48 figur zwierząt i ludzi. Takie figury rozmieszczono w 22 miejscach. Na placu pod Krówkami turyści mogą podjąć próbę pobicia rekordu w dojeniu sztucznej krowy Robculi. Stoisko do dojenia obsługiwane jest przez krowiego doktora. W parku rozrywki znajduje się również Dom do góry nogami, w którym można poczuć się co najmniej dziwnie, a także Muzeum Rekordów i Osobliwości oraz Muzeum Orderu Uśmiechu.

Każdy powyżej 85 cm zapłaci za bilet 29 zł, poniżej 85 cm 1 zł. Na dwie godziny przed zamknięciem 19 zł. Czynny codziennie od 10 do 18. W wakacje otwarty codziennie od 10 do 20. Rabkoland - Najlepszy Park Rozrywki dla Dzieci Rynek Rabka-Zdrój

FARMA ILUZJI

Rabkoland powstal w 1998 roku (fot. Wikipedia.org)
.

#bestoftheday ����

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Agnieszka (@agaa___)


To park edukacji i rozrywki. Na miejscu można przeżyć przygodę na granicy magii i rzeczywistości, przygodę, która nie tylko inspiruje, ale również pozwala miło spędzić czas na łonie natury, łącząc przyjemność odpoczynku na świeżym powietrzu z możliwością doznania niesamowitych iluzji, które na długo pozostaną w pamięci. Znajduje się tu m.in. jedyna na świecie podniesiona na balonach Chata Tajemnic, Muzeum Iluzji, wiklinowy labirynt, Giga Szachy, czy Meble Olbrzyma. Na farmie odbywają się pokazy sztuki iluzji, jest ścianka wspinaczkowa, czy wiklinowy labirynt, w którym znajdują się zagadki. Zimą park zamienia się w Farmę Iluzji i Św. Mikołaja.

Bilet rodzinny kosztuje 99 zł, normalny 29 a ulgowy 26 zł. Farma jest otwarta w godz. 11–18. Farma Iluzji ul. Mościska 9 Trojanów

PARK ŚLĄSKI

To centrum rekreacji, kultury, rozrywki, sportu i działań proekologicznych w sercu najgęściej zaludnionego i najbardziej uprzemysłowionego województwa. Unikatowa oaza zieleni zlokalizowana w Chorzowie.

Park Śląski zajmuje niemal 640 hektarów, prawie dwukrotnie więcej niż Central Park w Nowym Jorku. Stawy, sadzawki, strumyki, rozliczne gatunki drzew i krzewów oraz rozległe łąki stanowią tu przyjazną ostoję dla dzikiej fauny (ssaki, ryby, ptaki, płazy, gady), która żyje w sąsiedztwie z mieszkańcami Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Park Śląski to także niecodzienne połączenie atrakcji z pogranicza edukacji, turystyki i urozmaiconej rozrywki. Można tu odwiedzić Planetarium Śląskie, kursuje kolej linowa Elka – najnowsza atrakcja turystyczna w Parku Śląskim. Z wygodniej 8-osobowej gondoli lub 4-osobowej kanapy, przez cały rok można podziwiać malownicze plenery parku oraz monumentalną architekturę legendarnego i aktualnie modernizowanego Stadionu Śląskiego. Zarówno dzieciom jak i dorosłym dobrą zabawę i dreszczyk emocji zapewnia Śląskie Wesołe Miasteczko oraz Park Linowy.

W Górnośląskim Parku Etnograficznym, a także w pobliżu Hali Wystaw „Kapelusz”, można podziwiać ciekawe obiekty ilustrujące historię śląskiej architektury sprzed 150 i 50 lat. Niezwykłą przygodę z prehistorią przeżyjemy w Dolinie Dinozaurów na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Latem warto również odbyć przejażdżkę parkową kolejką wąskotorową a potem odbyć romantyczny spacer w Rosarium by zobaczyć jak kwitną tysiące wielokolorowych róż. Bilet rodzinny kosztuje 250 zł, pojedynczy 90 zł. Otwarty między 9 a 19. Park Śląski Al. Różana 2 Chorzów

MIASTECZKO TWINPIGS

Park Śląski zajmuje niemal 640 ha, prawie dwukrotnie więcej niż Central Park w Nowym Jorku (fot. wikipedia.org)


Miasteczko Twinpigs to obiekt nawiązujący swoim klimatem do XIX-wiecznych miasteczek Dzikiego Zachodu. Powstał w Żorach na obrzeżach Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” – w jednym z najczystszych ekologicznie obszarów Górnego Śląska. Założenie urbanistyczne Miasteczka Twinpigs opiera się na kompozycji ulicy o długości ok. 150 m oraz części rozrywkowej – Dzielnicy Meksykańskiej i Dzikiego Kanionu.

Na przybyłych czekają zapierające dech w piersiach karuzele, Cinema 5D, Kula Parowa (planetarium), Tajemnicze Podziemie, strzelnice oraz kaskaderskie pokazy: rodeo, scenki napadu na bank czy pojedynek rewolwerowców. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw z atrakcjami jak z Dzikiego Zachodu oraz salę zabaw. Wizyta w Miasteczku to także okazja do poznania kultury indiańskiej oraz do wkroczenia w świat iluzji Tomasza Kabisa. Miasteczko posiada bogate zaplecze restauracyjne i noclegowe. Na terenie parku znajdują się również oryginalne pokoje gościnne - 4 i 6-osobowe cele więzienne z pełnym węzłem sanitarnym.

Bilet normalny kosztuje 45 zł, ulgowy 39 zł, rodzinny 2+3 176 zł. W wakacje otwarty cały tydzień w godz. 10–18. Twinpigs ul. Katowicka 24 Żory

PARK ROZRYWKI I MINIATUR SABATKRAJNO

Park ten zlokalizowany jest ok. 20 km od Kielc w miejscowości Krajno Zagórze u stóp Łysicy. To całoroczny, rodzinny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy oraz stacja narciarska z najdłuższymi w centralnej Polsce trasami zjazdowymi. Jedyne miejsce w którym zjedziesz na nartach pod piramidami oraz przy pięknie oświetlonej wieży Eiffla.

W parku znajdują się miniatury najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych miejsc stworzonych przez naturę. Prawie wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25. Szczególnym wyjątkiem jest Watykańska Bazylika Świętego Piotra, która jako jedyna w Europie została wykonana w skali 1:13. Sercem całego kompleksu jest jeden z najpiękniejszych placów świata – plac św. Piotra. Na terenie Alei znajdują się również jedyne w Europie miniatury nieistniejących już wież World Trade Center mierzące ok. 20 metrów wysokości. Ponadto można zobaczyć takie budowle jak: Coloseum, Piramidę Cheopsa, wodospad Niagara, dymiący wulkan Etna, Statuę Wolności, Wieżę Eiffla, Biały Dom oraz wiele innych.

Bilet normalny latem do Alei Miniatur kosztuje 20 zł, ulgowy 15 zł. Czynny w tygodniu w godz. 10–18, w weekendy 10–19. Park Rozrywki i Miniatur SabatKrajno Krajno Zagórze 43c Kielce

DISNEYLAND PARYŻ

Park Rozrywki i Miniatur SabatKrajno znajduje się w Kielcach (fot. wikipedia.org)


Disneyland Park to najczęściej odwiedzany park rozrywki w Europie znajdujące się pod Paryżem. Plasuje się na 9. miejscu najchętniej odwiedzanych parków rozrywki na świecie. Atrakcje, jakie tu znajdziemy, nawiązują oczywiście do bajek i filmów Disneya. Ulicami przechadzają się postaci znane z bajek, a cały park podzielony jest na pięć krain tematycznych – krainę Dzikiego Zachodu, przygody, fantazji oraz odkryć połączonych ulicą stylizowaną na amerykańskie miasto. Nie brakuje tu rollercoasterów, spadających wind, czy karuzeli. Disneyland uzupełnia baza hotelowa, sklepy i restauracje.

Bilety do Disneylandu mają różne ceny. Warto je kupić na stronie internetowej, są wtedy tańsze. Popularny dwudniowy bilet kosztuje 140 euro (dorośli) i 126 euro (dzieci).

LEGOLAND

Duński Legoland jest najstarszym i największym parkiem wśród wszystkich Legolandów. Rocznie przyciąga około 1,8 mln odwiedzających i jest tym samym największą duńską atrakcją turystyczną poza Kopenhagą. Powstał w 1968 roku w duńskim mieście Billund. Do dziś odwiedziło go ponad 50 mln ludzi. W środku lego landu znajduje się Miniland, czyli zbudowany z 25 mln klocków miniaturowy świat a głównie znane budowle takie jak Akropol, Statua Wolności, czy zabytki Danii. Najnowsza konstrukcja, która znajduje się w Legolandzie to zbudowany z 5 mln kawałków ścigacz Luke’a Skywalkera. Wszystko co znajduje się w Legolandzie, również mosty, zwierzęta, czy łódki, zostało zbudowane z klocków. Legoland otwarty jest w sezonie wakacyjnym od 10 do 17–21 w zależności od dnia tygodnia. Bilety kosztują 170 zł (dorośli), 160 zł (dzieci). Również warto kupić je przez Internet, bo są tańsze.

TROPICAL ISLANDS

Duński Legoland jest najstarszym i największym parkiem wśród wszystkich Legolandów (fot. wikipedia.org)

The #tropical #sea #bynight #princessmoanna #romanticmood #colorful #view #enjoy the #evening at #Tropicalislands ����

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Tropical Islands (@tropicalislandsresort)


Stała temperatura powietrza 26°C, wody: 28-32°C, największy na świecie kryty las tropikalny, morze i piaszczysta plaża o długości 200 metrów. Tropical Islands znajduje się między Berlinem i Dreznem przy autostradzie A13. Pierwotnie hala, w której powstał ten kompleks, była miejscem budowy sterowców. Oprócz basenów, znajduje się tu ogromna ilość saun, rośnie 50 tys. Roślin w tym orchidee i zwisające liany. Nad częścią z ciepłym morzem i plażami znajduje się folia, która przepuszcza promienie słoneczne i pozwala się opalić. Znaleźć tu można również największą w Niemczech zjeżdżalnię (27 m). Strefa Amazonia powstała na zewnątrz, to zbiór ogrzewanych basenów i sztucznych rzek. Bilety do strefy tropikalnej kosztują 36 euro, tropikalnej i saun 44 euro. Za niektóre atrakcje płaci się dodatkowo.

TIVOLI

To najstarszy park rozrywki w Szwecji, powstały już w 1883 roku. Park znajduje się na jednej z 14 wysp, na których położona jest stolica Szwecji, Sztokholm. Jest to więc jeden z nielicznych parków rozrywki w Europie, które są zlokalizowane w dużym mieście. Oprócz wielu atrakcji, w tym kilku niezłych roller coaster-ów, park oferuje też muzyczną rozrywkę. Odbywają się tu liczne koncerty. Na scenie gościli już m.in. Jimi Hendrix, Louis Armstrong, Paul McCartney, Bryan Adams, ABBA, Flo Rida, LMFAO i Lady Gaga. Wiele z urządzeń i atrakcji, jakie znajdziemy w parku, to atrakcje pamiętające jeszcze początki XX w., które zostały odświeżone. Jedną z ciekawszych kolejek w parku jest roller coaster Insane – jeden z tylko ośmiu zbudowanych dotychczas na świecie roller coasterów typu '4th dimension', czyli takich, w których wagoniki są umieszczone obok toru jazdy (a nie nad nim) oraz, co najważniejsze, obracają się wokół własnej osi. Znaleźć tu można także rollercoaster z 1914 roku. Najnowszą atrakcją jest Vertigo, czyli wysoka wieża z przypiętymi skrzydłami, na których zamocowane są małe samolociki. Iluminacje i koncerty codziennie odbywają się ok. godz. 22.45. Wejście do parku kosztuje 60 zł, dzieci do 8 lat wchodzą za darmo. Karuzele i niektóre atrakcje są dodatkowo płatne. Bilet na nielimitowaną ilość przejażdżek kosztuje 130 zł.

MUUMIMAAILMA

Park rozrywki Tivoli powstał już w 1883 roku (fot. wikipedia.org)

W południowej Finlandii znajduje się wyspa Kailo. To właśnie tam mieści się Muumimaailma. W tym parku rozrywki wśród zieleni odtworzone zostały budowle z książek Tove Jansson. Błękitna wieża pod czerwonym dachem to oczywiście dom Muminków. Poza nim w parku znajdują się kawiarnie, sklepiki, miejsca gdzie można zorganizować piknik a także altany. W parku spotkać można oczywiście postaci z książek, latem urządzane są warsztaty, zajęcia, grane spektakle.

Bilety kosztują 27–28 euro (dzień), albo 38 euro (2 dni). Dzieci do lat 2 wchodzą za darmo.

Muumimaailma to kraina Muminków z powieści Tove Jansson (fot. wikipedia.org)

źródło:
Zobacz więcej