PO nie rezygnuje. Przygotowuje rezolucję dla PE na temat sytuacji w Polsce

aktualizacja: 20:01 wyślijdrukuj
Grzegorz Schetyna spotkał się w czwartek w Brukseli m.in. z szefem frakcji chadeków w europarlamencie Manfredem Weberem (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Europejska Partia Ludowa zdecydowała w czwartek, że przygotuje projekt rezolucji dla Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce. Szef PE Martin Schulz podczas wystąpienia inauguracyjnego szczytu UE wezwał polski rząd do „znalezienia drogi prowadzącej do wyjścia z obecnego impasu” w kwestii Trybunału Konstytucyjnego.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP deputowani Europejskiej Partii Ludowej projektem rezolucji na temat sytuacji w Polsce mają się zająć na sesji 27-28 kwietnia. Rozmowy na ten temat prowadził w czwartek na szczycie EPL w Brukseli przewodniczący PO. Grzegorz Schetyna spotkał się m.in. z szefem frakcji chadeków w europarlamencie Manfredem Weberem, a także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Projekt ma być gotowy w ciągu tygodnia

– Zapadła decyzja, że Europejska Partia Ludowa przygotuje projekt rezolucji, który będzie dotyczył ochrony praworządności w naszym kraju – powiedział PAP dyrektor Biura Krajowego PO Piotr Borys, który towarzyszył Schetynie w Brukseli.

Jak relacjonował Borys, półgodzinna rozmowa z Merkel dotyczyła strategicznej współpracy CDU oraz PO na poziomie Parlamentu Europejskiego, parlamentów krajowych, regionów i samorządów lokalnych.

Projekt rezolucji ma być gotowy w ciągu tygodnia. Ma powstać w uzgodnieniu „ze wszystkimi proeuropejskimi ugrupowaniami w PE”. Rezolucja ma mówić o kwestii kryzysu w związku z Trybunałem Konstytucyjnym i wskazywać na konieczność wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej.

Borys nie wykluczył, że poruszone zostaną w niej też inne kwestie. Sam Schetyna mówił w tym kontekście o „likwidacji służby cywilnej”, ustawie o prokuraturze oraz ustawie o policji. Według źródła PAP z europarlamentu główne frakcje polityczne porozumiały się co do tego, że rezolucja ma być przyjęta nie na najbliższej sesji, lecz na posiedzeniu zaplanowanym na 27-28 kwietnia w Brukseli.
Głębsza analiza sytuacji w Polsce

Grupy w PE chcą sobie dać czas na przygotowanie tekstu, który nie będzie tylko podsumowaniem debaty z udziałem premier Beaty Szydło, ale głębszą analizą dotyczącą sytuacji w naszym kraju.

Teoretycznie przyjęciu rezolucji może towarzyszyć również debata, co według rozmówcy PAP jest prawdopodobne, zważywszy na fakt, że poprzednia odbyła się w styczniu. W przeszłości PE przeprowadzał takie debaty przy okazji przyjmowania rezolucji na temat sytuacji na Węgrzech.

Najbliższe spotkanie kierownictwa europarlamentu, na którym może zostać potwierdzona data przyjęcia rezolucji, ma się odbyć 7 kwietnia.

Premier Beata Szydło, która również jest w Brukseli na szczycie UE, zaapelowała o rozwiązywanie polskich problemów w Polsce. – Polsce potrzebny jest spokój i konsensus. Zachęcam opozycję do refleksji – napisała na Twitterze.

Schulz wzywa polski rząd do wyjścia z impasu

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz podczas wystąpienia na rozpoczęcie czwartkowego szczytu UE wezwał polski rząd do „znalezienia drogi prowadzącej do wyjścia z obecnego impasu”. – Unia potrzebuje Polski silnej i demokratycznej – mówił.

Schulz zaznaczył, że opinia Komisji Weneckiej „poddaje silnej krytyce zaproponowane przez polski rząd zmiany w Trybunale Konstytucyjnym”.

– Niezależny sąd konstytucyjny jest częścią systemu mechanizmów gwarantujących zachowanie równowagi w polityce. Obecna sytuacja oznacza, że te mechanizmy są zablokowane. W imieniu Parlamentu Europejskiego wzywamy polski rząd do znalezienia drogi prowadzącej do wyjścia z obecnego impasu i zaangażowania w debatę, która naprawi wady ostatnich reform – powiedział szef PE.
Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, orzekła w ub. tygodniu, że „osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa” w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że „zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania” w kwestii TK.

TK orzekł 9 marca, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

Wybrane dla Ciebie