Premier Bawarii na Kremlu: chcemy działać w miarę możliwości razem z Rosją

aktualizacja: 17:50 wyślijdrukuj
fot
Horst Seehofer (L) rozmawiał w Moskwie z Władimirem Putinem (fot. PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK)

Przewodniczący CSU i premier Bawarii Horst Seehofer rozmawiał w środę w Moskwie z prezydentem Władimirem Putinem. Niemiecki polityk, cytowany przez TASS, mówił o problemach, których skutki jego land odczuwa bezpośrednio: o konfliktach w Syrii i na Ukrainie. – Chcemy je rozwiązywać nie przeciw naszemu rządowi federalnemu, a razem z nim, i nie przeciwko Rosji, a w miarę możliwości razem z Rosją – powiedział.

Prezydent Putin podczas spotkania z premierem Bawarii wyraził wdzięczność niemieckiemu politykowi za jego chęć działania na rzecz normalizacji stosunków Rosji z UE i Niemcami. – Mamy z Bawarią szczególne stosunki, skala relacji handlowo-gospodarczo jest bardzo duża – podkreślił rosyjski prezydent.

– Spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność za podtrzymanie miejsc pracy, kontaktów kulturalnych. Znamy pańską postawę i chęć, by zrobić wszystko dla normalizacji stosunków rosyjsko-europejskich i rosyjsko-niemieckich. Jesteśmy oczywiście za to wdzięczni – powiedział Putin.

Premier Bawarii, którego wypowiedź cytuje rosyjska agencja TASS, podkreślił, że Bawaria „odczuwa na sobie” wydarzenia zachodzące w polityce międzynarodowej, w tym w Syrii i na Ukrainie oraz „problem uchodźców oraz przestępczości”. – Jesteśmy przekonani, że to wszystko można rozwiązać tylko działając wspólnie, a nie w konflikcie – mówił. Dodał następnie: „chcemy to wszystko robić nie przeciwko naszemu rządowi federalnemu, a razem z nim, i nie przeciwko Rosji, a w miarę możliwości razem z Rosją”.
„Alternatywna polityka zagraniczna Bawarii; znieść sankcje wobec Rosji”

Seehofer jest premierem Bawarii i szefem partii CSU, wchodzącej w skład niemieckiej koalicji rządowej. Jego planowana wizyta w Moskwie spotkała się z krytyką ze strony zarówno polityków koalicji, jak i partii opozycyjnych, którzy zarzucają mu, że prowadzi „alternatywną politykę zagraniczną”. Oficjalnie rząd kanclerz Angeli Merkel zakomunikował jednak, że nie widzi w tej wizycie problemu.

W niedawnym wywiadzie dla telewizji ZDF Seehofer tłumaczył, że Bawaria ma od dawna bardzo dobre relacje z Rosją, zwłaszcza z miastem partnerskim – Moskwą. Przekonywał też, że dialog z Rosją jest konieczny i opowiedział się za zniesieniem nałożonych na nią sankcji zachodnich.

Podróż premiera Bawarii do Moskwy nastąpiła w czasie, gdy relacje niemiecko-rosyjskie, obciążone wskutek konfliktu na Ukrainie i sankcjami nałożonymi na Rosję, uległy dalszemu zaostrzeniu. Wizyta, której celem są „rozmowy polityczne”, potrwa do 5 lutego – zapowiadały służby prasowe Seehofera, cytowane przez dziennik „Kommiersant”. Prócz spotkania z Putinem przewidziane są rozmowy z ministrami rozwoju gospodarczego oraz przemysłu Rosji: Aleksiejem Ulukajewem i Denisem Manturowem, a także władzami Moskwy i obwodu moskiewskiego.

Wybrane dla Ciebie