Ta wieża produkuje jeden z najcenniejszych towarów na świecie – czyste powietrze

aktualizacja: 14:07 wyślijdrukuj
fot
Wielki odkurzacz powietrza działa w rotterdamskim parku (fot. studioroosegaarde.net)

Jest w stanie oczyścić 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza na godzinę. W promieniu 25 metrów atmosfera ma być o 70 lepsza niż w innych częściach miasta. Smog Free Tower, która stanęła w parku w Rotterdamie to po prostu oczyszczalnia powietrza.

Siedmiometrowa wieża zasysa brudne powietrze jak wielki odkurzacz i filtruje je. A wydmuchane przez nią jest w dużej mierze wolne od zanieczyszczeń.

Odkurzacz smogu

Smog Free Tower jest w stanie oczyścić 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza na godzinę. Jej holenderski projektant Daan Roosegaarde zapewnia, że skorzystać z jej działania można w promieniu 25 metrów. W tym miejscu powietrze jest za zwyczaj o 75 procent czystsze. Przy tym wykorzystuje nie więcej energii elektrycznej niż w bojler.

Przeszkodę w efektywnym działaniu stanowi niestety wiatr, który zaburza dobrą atmosferę wokół wierzy.Badania pokazują, że każdego roku ponad trzy miliony ludzi umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Ten wynik może się podwoić do 2050 roku, jeśli nie zaczniemy przeciwdziałać zanieczyszczeniom, które trafiają do atmosfery.
Biżuteria z zebranych cząstek smogu (fot. studioroosegaarde.net)
Wieża stanęła w jednym z parków w Rotterdamie czyniąc go jednym z bardziej przyjaznych miejsc na spacer lub piknik.

Spinki do mankietów ze smogu

Z zebranych cząstek smogu Roosegaarde tworzy biżuterię. Zanieczyszczenia zostają sprasowane pod dużym ciśnieniem, tworząc kostkę, którą można wykorzystać , jako kamień ozdobny. Do wykonania którego wystarczają zanieczyszczenia odfiltrowane ze 1000 metrów sześciennych powietrza. W ten sposób powstają pierścionki i spinki do mankietów.
Po Rotterdamie Pekin

Wieża jest częścią większego antysmogowego projektu Roosegaardea, który propaguje polepszenie warunków życia. Projektant chciałby jeździć ze swoim projektem po świecie. Po Rotterdamie może być Pekin, cierpiący na bardzo złej jakości powietrze.

Wybrane dla Ciebie