„Opór wobec przyjmowania uchodźców odzwierciedla mieszankę nacjonalizmu, rasizmu i uprzedzeń religijnych”

aktualizacja: 21:51 wyślijdrukuj
fot
„New York Times” opisuje powody oporu Europy wobec uchodźców (fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)

Jakie są powody silnego oporu Europy Wschodniej wobec uchodźców – na to pytanie starał się odpowiedzieć amerykański dziennik „New York Times”. W opublikowanej na pierwszej stronie korespondencji z Warszawy „NYT” przedstawia stanowiska takich państwa, jak Polska, Słowacja czy kraje bałtyckie.

„Silny opór państw Europy Wschodniej wobec przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki odzwierciedla mieszankę skrajnie prawicowych ruchów, nacjonalizmu, rasizmu, uprzedzeń religijnych oraz argumentów ekonomicznych” - informuje amerykański dziennik „New York Times”.

Zdaniem gazety silny opór krajów Europy Wschodniej wobec przyjęcia uchodźców jest „główną przeszkodą wypracowania wspólnej europejskiej odpowiedzi na obecny kryzys uchodźców” i dodatkowo nadwyręża Unię Europejską osłabioną kryzysem euro oraz greckiego zadłużenia.
Dyktat Unii Europejskiej

W opublikowanej na pierwszej stronie korespondencji z Warszawy „New York Times” przedstawia stanowiska takich państwa, jak Polska, Słowacja czy kraje bałtyckie, które „choć zostały poproszone o przyjęcie niewielkiej części uchodźców” masowo napływających do Niemiec i innych krajów zachodnich, „silnie się przed tym opierają”.

„Słowacki premier Robert Fico powiedział, że jego kraj przyjmie tylko chrześcijańskich uchodźców, gdyż przyjmowanie muzułmanów w kraju, gdzie nie ma ani jednego meczetu, byłoby fałszywą solidarnością” - pisze „NYT”.

„Nowy prezydent Polski Andrzej Duda skarżył się na dyktat Unii Europejskiej w sprawie przyjęcia imigrantów napływających z Bliskiego Wschodu i Afryki” - pisze niedzielny „NYT”.
Bardzo słabe tradycje

W swym artykule „NYT” cytuje między innymi Lecha Wałęsę, który postawę Polaków tłumaczy sytuacją gospodarczą kraju, która jest znacznie gorsza w porównaniu z Zachodem.

Z kolei szef warszawskiego biura think tanku CEPA (Center for European Policy Analysis) Marcin Zaborowski wskazuje na „bardzo słabe tradycje” regionu Europy Wschodniej w przyjmowaniu uchodźców kulturowo odmiennych raz na „brak infrastruktury, pozwalającej na zajęcie się kulturową asymilacją” uchodźców.

Wybrane dla Ciebie