Niemcy wyczerpały możliwości przyjmowania uchodźców. Wracają kontrole na granicy z Austrią

aktualizacja: 18:31 wyślijdrukuj
fot
Niemcy oceniają, że możliwości przyjmowania uchodźców zostały wyczerpane (fot. PAP/EPA/ARMIN WEIGEL)

Rząd przywrócił czasowo kontrole na swoich granicach – poinformował szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere. Początkowo kontrolowana będzie zwłaszcza granica z Austrią. Ruch pociągów z i do tego kraju został wstrzymany. Wcześniej niemiecki minister transportu ocenił, że możliwości przyjmowania uciekinierów zostały wyczerpane.

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere poinformował w niedzielę w Berlinie, że niemiecki rząd przywrócił czasowo kontrole na swoich granicach. "Punktem ciężkości" kontroli, jak oddał, będzie początkowo granica południowa z Austrią. Minister podkreślił, że podjęte kroki są zgodne z umową z Schengen.

Austriackie Koleje OeBB zawiesiły w niedzielę o godz. 17 ruch kolejowy pomiędzy Austrią a Niemcami – podała agencja DPA. Decyzja została podjęta na życzenie Niemieckich Kolei DB – poinformowała rzeczniczka OeBB.

Niemcy na granicy wytrzymałości

Minister transportu Alexander Dobrindt stwierdził przed południem tego dnia, że osiągnięto już granicę wytrzymałości Niemiec, dlatego napływ uchodźców musi zostać zatrzymany. Polityk zasugerował większą pomoc dla krajów, do których uchodźcy trafiają w pierwszej kolejności, a także lepszą kontrolę niemieckich granic.

Jak powiedział, zewnętrzna granica Unii w ogóle nie jest chroniona, co – jego zdaniem – jest porażką Wspólnoty. Alexander Dobrindt reprezentuje współrządzącą Niemcami bawarską partię CSU. To właśnie do Bawarii dotarły w ostatnich tygodniach dziesiątki tysięcy uchodźców. Politycy CSU coraz głośniej krytykują kanclerz Angelę Merkel, oskarżając ją sprowokowanie tam kryzysu.
Merkel wzywa Grecję do ochrony granic

W sobotę kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała Grecję, by skuteczniej chroniła granice Unii. W odpowiedzi na to grecka minister spraw wewnętrznych Vassiliki Thanou oświadczyła, że Ateny przestrzegają w tym zakresie wszystkich przepisów unijnych i prawa międzynarodowego. Od poniedziałku z greckich wysp do stolicy przywieziono ponad 30 tysięcy uchodźców. Na placu Wiktorii w Atenach koczuje co najmniej trzy tysiące imigrantów.

Tymczasem u wybrzeży Grecji doszło do kolejnej tragedii imigrantów. Na pokładzie łodzi, która zatonęła w pobliżu wyspy Farmakonisi, było 112 osób. Na morzu trwa akcja ratunkowa. Na razie z wody wydobyto ciała 28 osób, wśród nich niemowlęcia. 68 udało się uratować. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, od początku roku ponad 430 tysięcy ludzi próbowało Morzem Śródziemnym przedostać się do Europy. Ponad 2700 zginęło lub zaginęło w drodze.

Wybrane dla Ciebie