„Niemożliwe jest, byśmy się cofnęli”. Stanowczy sprzeciw Czech wobec systemu kwot imigrantów

Na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej po raz kolejny odrzucono obowiązkowe kwoty imigrantów (fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)

Premier Czech nie zgadza się na obowiązkowy system kwot imigrantów, proponowany przez Komisję Europejską. Jego zdaniem przyjęcie systemu kwot uniemożliwi kontrolę liczby imigrantów w przyszłości.

Chaos na głównym dworcu w Budapeszcie. Policja nie wpuściła imigrantów

zobacz więcej

– Nasze stanowisko jest stanowcze – powiedział premier Czech Bohuslav Sobotka w telewizyjnym talk-show. Odniósł się tym do kwestii obowiązkowych kwot imigrantów. W piątek na spotkaniu w Pradze poświęconym kryzysowi migracyjnemu państwa Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polska, Węgry, Czechy i Słowacja, po raz kolejny odrzuciły obowiązkowe kwoty imigrantów.

– Niemożliwe jest byśmy się cofnęli – powiedział Sobotka. Zdaniem premiera Czech przyjęcie systemu kwot uniemożliwi kontrolę liczby imigrantów w przyszłości. Przekonywał również, że argumentacja, iż zachód przyjmował imigrantów z bloku wschodniego, jest nietrafiona.

Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna oświadczył wówczas, że propozycja Komisji Europejskiej, która chce, by kraje UE solidarnie przyjęły łącznie 160 tys. imigrantów, jest „wstępna i otwarta”, a kraje V4 są gotowe rozmawiać o przyszłym solidarnym podejściu do rozwiązania kryzysu uchodźców w Europie.

źródło:
Zobacz więcej