TWOJE INFO

Zasypane przez wydmy w XVI wieku czekało aż do teraz. Archeolodzy odkopali pierwotne miasto Łeba

aktualizacja: 15:08 wyślijdrukuj
fot
Prace odkrywkowe trwają od początku września (fot. Towarzystko Historii Łeby)

Niezwykle interesujące zdarzenie archeologiczne w gminie Łeba. Prace odkrywkowe prowadzone od początku września potwierdziły historyczne zapiski, mówiące o tym, że do drugiej połowy XVI wieku miasto Łeba leżało w innej lokalizacji. Archeolodzy odkryli między innymi fragmenty fundamentu dawnego kościoła i szczątki ludzkie. Informacje i zdjęcia otrzymaliśmy na platformę Twoje Info od Towarzystwa Historii Łeby.

Archeolodzy odkopali między innymi szczątki ludzkie (fot.Towarzystwo Historii Łeby)
Pomysł sprawdzenia wiarygodności historycznych zapisków dotyczących innej lokalizacji pierwotnej miasta Łeba kiełkował od dawna. W końcu urząd miasta wsparty przez Towarzystwo Historii Łeby postanowiło sprowadzić profesjonalną firmę archeologiczną, która pod nadzorem konserwatora rozpoczęła pracę odkrywkową we wskazanym miejscu.

– To jest na wydmach, tuż przy plaży. Od lat był tutaj wystający kawałek muru. Z zapisków wynikało, że to część starego kościoła. Zrobiliśmy badanie sondą i zdecydowaliśmy się w końcu kopać – opowiada Marek Glegoła, odpowiedzialny za inwestycje miejskie w Urzędzie Miasta i jednocześnie członek Towarzystwa Historii Łeby.
Pierwotna Łeba została zniszczona w XVI wieku (fot.Towarzystwo Historii Łeby)
Miasto zasypane przez ruchome wydmy

Od początku września archeologom udało się zejść na głębokość 2 metrów i znaleźć między innymi fragmenty fundamentów kościoła i szczątki ludzkie, które mogą świadczyć o tym, że obok kościoła był cmentarz.

– Dokopano się do śladów pierwotnego miasta z okresu Średniowiecza, całkowicie wówczas zniszczonego przez żywioł morski i zasypanego przez ruchome piaski. Mieszkańcy w połowie XVI wieku wynieśli się, a miasto odrodziło się w zupełnie w innym miejscu , to znaczy w tym, w którym jest obecnie – mówi Glegoła.

Jak zapewnia Glegoła prace trwają, kolejne odkrycia będą zabezpieczane do dalszych badań, a każdy dzień pracy archeologów przynosi coś nowego.

banner