Prestiżowe wyróżnienie. Polscy twórcy zaproszeni do Amerykańskiej Akademii Filmowej, zadecydują o Oscarach

aktualizacja: 18:24 wyślijdrukuj
fot
Paweł Pawlikowski podczas ceremonii rozdania Oscarów (fot. EPA/PAP/Ian West)

Ryszard Lenczewski, Paweł Pawlikowski i Łukasz Żal – twórcy nagrodzonej Oscarem „Idy” – zostali zaproszeni do Amerykańskiej Akademii Filmowej. To oznacza, że Polacy będą m.in. współdecydować o tym, kto otrzyma Oscara. Amerykańska Akademia zaprosiła w sumie 322 nowych członków. W jej skład wchodzi ponad 6 tysięcy osób związanych zawodowo z filmem.

Ryszard Lenczewski, który jest wykładowcą łódzkiej filmówki, mówi, że o tym prestiżowym wyróżnieniu dowiedział się w dość nietypowych okolicznościach. – Wczoraj czytałem notatkę na temat jednego z obejrzanych przeze mnie filmów. Wtedy otrzymałem wiadomość od jednego ze studentów z gratulacjami oraz z linkiem do strony Akademii. I tak się właśnie o tym dowiedziałem – mówi.

Nowe obowiązki

Poza Lenczewskim do Amerykańskiej Akademii Filmowej dołączą także reżyser „Idy” Paweł Pawlikowski i operator Łukasz Żal. Na swoim koncie na Twitterze, Akademia powitała wszystkich nowych członków.Czekają na nich teraz nowe obowiązki. Ryszard Lenczewski wyjaśnia, że w praktyce wygląda to tak, że członkowie Akademii co roku otrzymują płyty oraz linki do filmów, które muszą następnie obejrzeć i ocenić. – Oczywiście warto też od czasu do czasu pojechać do Stanów Zjednoczonych i uczestniczyć w oficjalnych spotkaniach – dodaje.

Amerykańska Akademia Filmowa założona 11 maja 1927 r. to honorowa organizacja zawodowa zajmująca się promowaniem sztuki i wiedzy filmowej. W jej skład wchodzi ponad 6 tysięcy osób związanych zawodowo z filmem. Akademia znana jest na całym świecie przede wszystkim poprzez doroczne uroczystości wręczania Oscarów – Nagród Akademii Filmowej. Przyznaje również Studencką Nagrodę Akademii Filmowej.

Akademia co roku zaprasza nowych członków. Zaproszeni mogą odmówić wstąpienia do tego grona, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Wybrane dla Ciebie