Epidemia pustoszy włoskie gaje oliwne; sprawą zajęła się prokuratura i parlament

aktualizacja: 08:52 wyślijdrukuj
fot
Ostatnie miesiące przyniosły głęboki kryzys na rynku produkcji włoskiej oliwy (fot. flickr.com/ bob)

Prokuratura i parlament we Włoszech zajmują się sprawą bakterii, dziesiątkującej drzewka oliwne w Apulii na południu kraju. Bakteria zaatakowała około miliona drzewek a zagadką pozostaje to, jak w ogóle trafiła do Włoch.

Sytuacja jest dramatyczna, epidemia postępuje w galopującym tempie, drzewka umierają z zatrważającą prędkością – przyznają funkcjonariusze Straży Leśnej z krainy Salento.

Dwie hipotezy pod lupą śledczych

Dochodzenie w sprawie występującej między innymi w Ameryce Środkowej bakterii xylella fastidiosa, która niszczy gaje oliwne, prowadzi prokuratura w Lecce. Włoskie media podały, że śledczy sprawdzają dwie hipotezy. Według pierwszej bakteria została sprowadzona specjalnie do Apulii na konferencję naukową na temat chorób roślin, zorganizowaną w Bari przez tamtejszy Śródziemnomorski Instytut Agronomiczny.

„Absolutny immunitet” wiąże prokuraturze ręce

Prokuratura postanowiła sprawdzić, czy próbka sprowadzona w celach badań naukowych przypadkowo przyczyniła się do rozwoju epidemii. Jednak prowadzący dochodzenie nie mogą wejść do Instytutu i zajrzeć do jego dokumentacji bo okazało się, że ta placówka naukowa ma zagwarantowany przez przepisy „absolutny immunitet”.
To prawdopodobnie jedyny taki przypadek w Europie lub może nawet na świecie – powiedział o immunitecie jeden z prokuratorów, cytowany przez prasę. Sam Instytut zapewnia zaś, że bakteria nigdy nie trafiła do jego laboratoriów.

Winne rośliny ozdobne z Kostaryki?

Według drugiej hipotezy zabójcza dla drzewek oliwnych bakteria dostała się do roślin ozdobnych sprowadzonych do Apulii z Holandii, a pochodzących z Kostaryki. W tym przypadku prokuratorzy sprawdzają czy nie doszło do zaniedbań.

We wtorek i w środę epidemią w gajach oliwnych w Salento zajmą się komisje rolnictwa Izby Deputowanych i Senatu włoskiego parlamentu.

W związku z atakiem bakterii na drzewka w tym roku, po raz pierwszy w Apulii, wierni nie będą nieść gałązek oliwnych podczas procesji w Niedzielę Palmową.

Produkcja włoskiej oliwy przeżywa kryzys

Ostatnie miesiące przyniosły głęboki kryzys na rynku produkcji włoskiej oliwy. W zeszłym roku z powodu wyjątkowo małych zbiorów, spowodowanych przez kaprysy pogody i choroby drzewek, produkcja ta spadła o około 35-40 procent.

Wybrane dla Ciebie