Za kółkiem trzeba będzie oszczędzać paliwo – zmiany w egzaminach na prawo jazdy

aktualizacja: 17:46 wyślijdrukuj
Każdy kursant będzie musiał nauczyć się jeździć ekologicznie (fot. flickr.com/Dariusz Kraśnicki)

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Od nowego roku każdy kandydat na kierowcę będzie musiał udowodnić nie tylko, że potrafi prowadzić samochód, ale że robi to w sposób ekonomiczny i ekologiczny.

Zgodnie z dyrektywą unijną na egzaminie będzie oceniana zmiana biegów w odpowiednim momencie. – Przy prędkości obrotowej silnika w zakresie od 1800 do 2600 obrotów na minutę – mówi Łucjan Górski z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego we Wrocławiu.

Prowadzenie samochodu w ten sposób przynosi oszczędności. – Oszczędzamy i paliwo, i elementy, które w tym pojeździe występują, czyli układy hamulcowe, układy jezdne – wyjaśnia Karol Faustyniak z Ośrodka Szkolenia Kierowców Rolka.

Te oszczędności niestety raczej nie oszczędzą nerwów kursantom. – Może to wydłużyć czas szkolenia, a samo szkolenie może być trudniejsze – przyznaje Leszek Rabsztyn z Akademii Dobrej Jazdy.

Instruktorzy sceptyczni

Zdaniem instruktorów ekologiczna jazda powinna być raczej częścią kursów doskonalenia techniki jazdy.

Biorąc pod uwagę statystyki policyjne dotyczące wypadków, na kursie podstawowym kandydat na kierowcę powinien przede wszystkim poznać kodeks drogowy i zasady bezpieczeństwa ruchu.
Zatrzymana za kolizję po pijanemu dziennikarka oskarża policjantów

Wybrane dla Ciebie