Znamy najlepsze kampanie społeczne 2012

aktualizacja: 21:42 wyślijdrukuj
Mural na budynku Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Zagnańsku (woj. świętokrzyskie), w ramach realizacji projektu "Ojczysty – dodaj do ulubionych" (fot. PAP/Michał Walczak)

„Zbieramy na cycki, nowe fryzury i dragi” fundacji Rak'n'Roll oraz „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego, znalazły się wśród zwycięzców w konkursie na najlepszą kampanię społeczną roku 2012.

W V edycji konkursu Kampania Społeczna Roku, organizowanego przez Fundację Komunikacji Społecznej oraz portal kampaniespołeczne.pl, jury nominowało 28 kampanii w poszczególnych kategoriach. Zwycięzcy zostali ogłoszeni w czwartek w Warszawie.

Kampania „Zbieramy na cycki, nowe fryzury i dragi”, zachęcająca do przekazywania 1 proc. na rzecz kobiet z chorobą nowotworową, została uznana za najlepszą kampanię organizacji pozarządowej. Przedstawiała one konkretne potrzeby podopiecznych organizacji, nie oddziałując przy tym na odbiorców przez wzbudzanie współczucia czy epatowanie mocnymi obrazami, a przez odważną i bezpośrednią formę przekazu.

„Ojczysty – dodaj do ulubionych” została najlepszą kampanią instytucji publicznych. Spoty, zrealizowane w konwencji filmu przyrodniczego, w którym o dominację walczą „słowostwory”, pokazywały, że – pobodnie jak w naturze – w ekosystemie języka polskiego trwa nieustanna walka: anglojęzyczne zapożyczenia wypierają polskie wyrazy, a tym nieużywanym grozi wyginięcie. Jury doceniło kompleksowość wykorzystanych narzędzi, takich jak spoty telewizyjne i radiowe oraz media społecznościowe, a także tematykę – wzbudzenie sympatii do języka polskiego.

W kategorii „Kampanie firm i fundacji firm” zwycięstwo przypadło twórcom kampanii „Zatrudnij AS-a” fundacji Synapsis. Zachęcała ona do odkrycia potencjału osób z zespołem Aspergera. Doceniona została za autentyczność i realny wpływ na życie konkretnego beneficjenta oraz duży oddźwięk w mediach.

Zwycięzcą w kategorii „Zdrowie” została kampania „SM – walcz o siebie”, poświęcona chorym na stwardnienie rozsiane. Zainicjowana przez Polskie Stowarzyszenie Stwardnienia Rozsianego, Fundację Neuropozytywni i Fundację Urszuli Jaworskiej miała na celu przekonanie opinii publicznej, że właściwa terapia tego schorzenia może dać szanse na normalne funkcjonowanie.

Spośród zgłoszonych do kategorii „Kampanie lokalne” za najciekawszą jury uznało „Wiekowe zajawkowe” Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, której celem było zainicjowanie dialogu międzypokoleniowego. Kampanię doceniono za odwagę wykorzystania nowatorskiej formy i udane wzbudzanie ciepłych uczuć u odbiorców.

W kategorii „Akcje zaangażowanie społecznie” nagradzane są inicjatywy osób prywatnych, zorganizowane przy minimalnym nakładzie finansowym. Jurorami są tu internauci, którzy swój głos mogli oddać na portalu kampaniespoleczne.pl. W tym roku zwyciężyła kampania „There is a city”, mająca szerzyć wiedzę o powstaniu warszawskim wśród obcokrajowców.

Holenderska produkcja „Girls going wild in red light district” (“W dzielnicy czerwonych latarni dziewczyny stają się dzikie”) zwyciężyła w nowej kategorii „Świat”. Poruszała ona temat handlu kobietami i zmuszania ich do prostytucji. W spocie sześć dziewczyn zamkniętych w oknach domu publicznego zaczyna tańczyć; zgromadzeni przed budynkiem gapie klaszczą, krzyczą, podziwiają. Kiedy występ się kończy, na wielkim ekranie, na dachu budynku, przeczytać można hasło: „Co roku tysiącom kobiet obiecuje się karierę taneczną w Europie Zachodniej. Smutne jest to, że kończą tutaj”.

W tym roku nie przyznano nagrody w kategorii „Marketing zaangażowany społecznie”. Jak powiedział przewodniczący jury Paweł Prochenko, „w tej kategorii nie zostały zgłoszone kampanie, które wnosiłyby nową wartość, były odkrywcze czy pokazywałyby problem, jaki poruszają, z innej perspektywy”.

Wszystkie zgłoszone kampanie można zobaczyć na stronie konkurs.kampaniespoleczne.pl. Patronat honorowy nad konkursem objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska.

Wybrane dla Ciebie