Rhys-Davies: cenię bohaterstwo Polaków

aktualizacja: 10:01 wyślijdrukuj
fot
Brytyjski aktor John Rhys-Davies (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Gdyby porównać Polskę do któregoś z państw w Śródziemiu, najbardziej przypomina Gondor – uważa brytyjski aktor John Rhys-Davies, odtwórca roli krasnoluda Gimlego w ekranizacji „Władcy Pierścieni” Tolkiena.

Niezależnego Off Plus Camera, gdzie zasiada w jury festiwalowego konkursu głównego.

– Polacy kojarzą mi się z mieszkańcami Gondoru, ponieważ są waleczni, szlachetni i dumni. Szanuję Polaków. Urodziłem się w 1944 roku. Brytyjczycy z mojego pokolenia mówią często o bohaterstwie Polaków, przypominając wkład polskich lotników w Bitwę o Anglię. To byli ludzie nie znający strachu, wspaniali w powietrzu, pełni pasji – mówił brytyjski aktor.

Wśród zagranicznych gwiazd goszczących na Off Plus Camera znaleźli się - oprócz Rhysa-Daviesa, który do Krakowa przyleciał we wtorek – m.in. amerykański aktor Josh Hartnett (obecny w Krakowie od wtorku) i mieszkający w Stanach Zjednoczonych niemiecki aktor Udo Kier (na festiwalu od poniedziałku).

John Rhys-Davies polskiej publiczności znany jest najbardziej z ról krasnoluda Gimlego w ekranizacji „Władcy Pierścieni” (2001-2003) oraz Sallaha w filmach „Poszukiwacze zaginionej Arki” (1981), „Indiana Jones i ostatnia krucjata” (1989).

6. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera trwa w Krakowie od 12 kwietnia, zakończy się w niedzielę. Seanse odbywają się m.in. w kinach Kijów.Centrum i Pod Baranami. W konkursie głównym o nagrodę 100 tys. dolarów walczy 12 produkcji, m.in. z: USA, Korei Południowej, Danii i Niemiec. Szczegółowe informacje o programie festiwalu dostępne są na stronie www.offpluscamera.com. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym imprezy.

Wybrane dla Ciebie